کفایت از آموزش چیست؟

با موضوعی دیگر از نظام وظیفه درخدمت شما هستیم. خدمت سربازی طی سال‌ها دچار تغییرات و دگرگونی بسیاری شده است. لذا همواره سازمان نظام وظیفه جهت آشنایی جوانان با قوانین اقدام به انتشار دفترچه خدمت سربازی می‌کند که مشمولان با مطالعه دقیق قوانین از کم و کیف خدمت سربازی آگاه شوند. بسیاری از مشمولان به دنبال راه‌هایی برای ساده‌تر شدن مراحل خدمت خود یا معافیت‌ها می‌باشند.

یکی از ارگان‌هایی که سربازان در آن جا خدمت می‌کنند، سپاه می‌باشد. اگر از کسانی که به سربازی رفته‌اند سئوال کنید که برای خدمت، بین ارتش و سپاه و نیروی انتظامی کدامیک برای خدمت مناسب تر از بقیه می‌باشد، قریب به اتفاق همه پاسخ خواهند داد سختگیری سپاه نسبت به بقیه ارگان ها کمتر است. برای گذراندن دوره سربازی در سپاه شرایط خاصی لازم است که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهد شد.

کفایت از آموزش

دوره تکمیلی یا کفایت از آموزش

به باور بسیاری از مشمولان خدمت، سخت‌ترین بخش خدمت همان دوره 45 روزه آموزشی می‌باشد و پس از آن سربازان کمتر دچار سختی خواهند شد. در این جا مسیری به شما پیشنهاد داده می‌شود که بتوانید به راحتی از این دوره سخت آموزشی خلاصی پیدا کنید. دوره تکمیلی یا کارت سبز پیشنهاد ما به شماست. دوره تکمیلی شامل یک دوره 30 روزه است که شما حدود 4 الی 5 ساعت از وقت خود را صرف کلاس های آموزشی می‌کنید و بسیاری از سختی‌های دوره آموزشی مثل دور بودن از محل زندگی یا قوانین سفت و سخت و حتی کوتاه کردن موها که در آموزشی اجباری می‌باشد(بود!)، در این دوره اجباری نیست. از این دوره شما می‌توانید به جای دوره آموزشی استفاده کنید و سپس در سپاه، باقی خدمت ضرورت خود را انجام دهید.

از نکات مثبت این طرح این است که لازم نیست شما حتما این دوره را چند ماه مانده به اعزام طی کنید. شما می‌توانید در حین تحصیل و یا در تعطیلات تابستان چند سال قبل از اعزام در این دوره شرکت کنید. برنامه اجرا شده به این صورت است که شما از شنبه تا پنج شنبه‌ها، 4 ساعت سر کلاس می روید و جمعه‌ها از صبح تا غروب برای تیراندازی به میدان تیر می‌روید. در پایان دوره نیز 3 الی 5 روز به اردو می‌روید. البته این اردو تفریحی و سیاحتی نیست! و در بیابان برگزار می‌شود. باید خاطر نشان کرد که پس از پایان این دوره شما قبل و بعد از مشخص شدن تاریخ اعزام یک دوره 15 روزه آموزش نظامی نیز خواهید رفت.

در واقع مجموعاً 45 روز آموزش تکمیلی بسیج را خواهید گذارند که موجب می‌گردد، در شروع دوره سربازی خود صرفاً 15 روز آموزش در پادگان‌های استانی سپاه در پیش داشته باشید.

مراحل شرکت در دوره تکمیلی

برای شرکت در دوره تکمیلی چه مراحلی باید طی کنیم؟

برای گذراندن این دوره شما ابتدا باید با حضور در پایگاه مقاومت بسیج محله یا هر جای دیگر نسبت به دریافت کارت بسیج عادی اقدام کنید. سپس با فعالیت در بسیج، کارت فعال خود را دریافت کنید. برای گذراندن این دوره، داشتن کارت بسیج فعال الزامی می‌باشد. برای اطلاع از زمان برگزاری دوره تکمیلی باید به حوزه مقاومت بسیج منطقه خود رفته و از زمان برگزاری و شرایط ثبت نام سؤال کنید.

در این جا باید این نکته را مدنظر داشته باشید که در صورتی که به هر نحوی نتوانید در سپاه پذیرش شوید و مثلا ارگان خدمت شما نیروی انتظامی و یا ارتش باشد دیگر گذراندن این دوره برای شما دردی را دوا نمی‌کند و شما باید دوره آموزشی را بگذرانید. یعنی گذراندن این دوره صرفاً برای پذیرش در سپاه بوده و در ارگان‌های دیگر به عنوان جایگزین دوره آموزشی مورد قبول نخواهد بود. ولی به ازای 45 روز دوره تکمیلی به شما کسری تعلق خواهد گرفت.

برای پذیرش در سپاه شما می‌توانید پس از پست کردن دفترچه و دریافت برگه سبز و مشخص شدن زمان اعزام خود، به ارگان‌های استانی سپاه که در نزدیکی محل سکونت شما می‌باشند مراجعه کنید و از آن ها بپرسید که پذیرش دارند یا خیر. همین جا باید اشاره کرد که از نکات مثبت این نوع خدمت رفتن این است که شما محلی که باید خدمت سربازی را انجام دهید، خودتان انتخاب می‌کنید! مدارک لازم جهت پذیرش در ارگان‌های سپاه به شرح زیر می‌باشد:

  • اصل و کپی برگ سبز
  • کپی شناسنامه و کارت ملی
  • اصل و کپی کارت بسیج فعال یا عادی(البته بهتره کارت فعال داشته باشید)
  • اصل و کپی کارت دوره تکمیلی
  • عکس

ان شاءالله که این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته باشد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره تکمیلی بسیج می‌توانید از قسمت مشاوره سایت اپا به طرح پرسش از مشاورین مجرب مجموعه اپا بپردازید

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.