برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و سربازی بر روی دکمه مشاوره کلید کنید.

پذیرش امریه گمرک ها

پذیرش امریه سازمان گمرک ها برای فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از انتخاب­هایی است که می­توانند برای سپری کردن دوران سربازی داشته باشند. اطلاع از شرایط امریه سازمان گمرک­ها و نحوه اقدام برای پذیرش امریه می­تواند برای متقاضیان امریه مفید باشد که در این مقاله بیان می­شود.

امریه سازمان گمرک­ها

گمرک جمهوری اسلامی ایران از زیرمجموعه­های وزارت اقتصاد و دارایی کشور است. سازمان گمرک­ها با اهداف سازمانی و ملی که دارد تعدادی از افراد واجد شرایط امریه را در هر فراخوان جذب می­کند. فعالیت­های سازمان گمرک­ها در حوزه­هایی شامل صادرات، واردات، نظارت بر اجرای قوانین صادراتی و وارداتی، نگهداری کالا، خدمات مربوط به تخلیه و بارگیری کالا  و… می­باشد.

به دلیل حساسیت­های این سازمان، تنها افرادی می­توانند از این سازمان امریه دریافت کنند که شرایط مورد نظر آن را داشته باشند. به همین جهت ارائه مدارک برای پذیرش در سازمان گمرک­ها ضروری است. اما چه رشته­هایی می­توانند در این سازمان امریه دریافت نمایند؟ رشته­های مورد نیاز این سازمان بر اساس فراخوان­های این سازمان مشخص می­شود. یکی از رشته­هایی که معمولا پذیرش امریه دارد رشته مدیریت امور گمرکی است.

گذراندن امریه سازمان گمرک­ها تضمینی برای استخدام شخص نیست. ولی یکی از مزایای قابل توجه برای سربازان امریه سازمان گمرک­ها مانند سایر امریه­ها سابقه کاری است که در دوره امریه نصیب افراد می­شود. داشتن سابقه­ی کاری می­تواند امتیاز بالایی در آزمون استخدامی باشد.

برای اطلاع دقیق از اینکه آیا رشته تحصیلی شما مورد نیاز سازمان گمرک­ها هست، به اداره گمرک شهر خود مراجعه بفرمایید. مشاوران سایت اپا نیز می­توانند شما را در زمینه امریه سازمان گمرک­ها یاری کنند.( www.epairan.com/مشاوره)

 

تصویر سازمان گمرک

شرایط امریه سازمان گمرک­ها

با مطالعه این مقاله می­توانید دید بهتری از امریه سازمان گمرک­ها به دست می­آورید و شرایط آن برای شما مشخص می­شود. اما چه کسانی واجد شرایط دریافت امریه از سازمان گمرک­ها هستند؟ شرایط عمومی امریه برای همه­ی متقاضیان امریه ضروری است و در صورت نداشتن این شرایط پذیرش امریه در سازمان گمرک­ها میسر نیست. شرایط عمومی عبارتند از:

 • اعتقاد به دین مبین اسلام .
 • التزام عملی به احکام اسلام.
 • اعتقاد والتزام به ولایت فقیه ونظام جمهوری اسلامی وقانون اساسی.
 • عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق.
 • عدم وابستگی تشکیلاتی به سازمانها وگروههای غیر قانونی.
 • عدم اعتیاد به مواد دخانی، مخدر و روان گردان وسابقه محکومیت کیفری موثر.
 • شرط اساسی پذیرش امریه در سازمان گمرک­ها نداشتن غیبت از خدمت است.

مانند سایر مراکز دولتی، داشتن حداقل یکی از این شرایط که در زیر به آن اشاره شده است اولویت برای پذیرش خواهد بود. این شرایط عبارتند از:

 • متاهل بودن
 • عضو کمیته امداد یا بهزیستی بودن با ارائه مدارک
 • نخبه بودن با ارائه مدارک
 • بومی بودن
 • داشتن سابقه بسیج
 • و. . .

تصویر سازمان گمرک

 

برای اخذ پذیرش سازمان گمرک­ها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

کسانی که هنوز با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نکرده اند قادر به دریافت برگه ابطال معافیت نیستند. برای درخواست امریه سازمان گمرک­ها ابتدا باید با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه کرده و برگه ابطال معافیت را دریافت نمایید. برای اطلاع از صدور این برگه می­توانید از واحد دانش­آموختگان دانشگاه خود موضوع را پیگیری کنید.

برای درخواست امریه توجه به تاریخ فراخوان سازمان گمرک­ها ضروری است. کسانی که تمایل به دریافت امریه از سازمان گمرک­ها دارند باید با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با اداره گمرک محل زندکی و سکونت خود از  فراخوان­های امریه سازمان باخبر شوند.

حقوق پرداختی سربازان امریه سازمان گمرک­ها کمی بیشتر از سربازان عادی است.

چنانچه فردی پس از طی مراحل امریه به این نتیجه برسد که بهتر است از پذیرش امریه انصراف دهد، می­تواند تا قبل از اعزام به واحد کارگزینی مراجعه کرده و این موضوع را به آن­ها اطلاع دهد.

با توجه به این که محل خدمت سربازان امریه از طرف نیرو­های مسلح تایید می­شود، امکان انتقالی برای سربازان امریه وجود ندارد.

همانطور که در مقالات قبلی بیان گردید هیچ تضمینی برای استخدام شخص پس از طی کردن دوره 24 ماهه امریه وجود ندارد. سربازان امریه سازمان گمرک­ها با آشنایی با فضای کاری این سازمان و کسب تجربه می­توانند از مزایای امریه بهره­مند شوند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت­نام در امریه سازمان گمرک­ها

مدارک لازم برای ثبت نام در امریه سازمان گمرک­ها به صورت زیر هستند:

تصویر برگ اعزام به خدمت ( بدون مهر غیبت).

تصویر گواهی مدرک تحصیلی یا فراغت از تحصیل با قید معدل.(برگه ابطال معافیت)

تصویر کارت ملی.

عکس 4×3 دو قطعه .

تصویر کلیه صفحات شناسنامه .

سوالات متداول:

 

آیا سربازان امریه در سازمان گمرک­ها میتوانند از کسری خدمت بهرمند شوند؟

خیر در این سازمان دوره امریه به طور کامل 24 ماه خدمت می­باشد.

ساعت کاری سربازان امریه سازمان گمرک­ها به چه صورتی است؟

ساعت کاری سربازان امریه سازمان گمرک­ها مانند کارمندان سازمان است و در ساعات اداری مشغول به خدمت خواهند شد.

شما می­توانید سوالات دیگر خود را مانند «آیا سربازان امریه در مرکز استان­ها به کار گرفته می­شوند؟» یا « سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران چه مقاطع تحصیلی را به صورت امریه جذب می­کند؟» در بخش مشاوره مطرح بفرمایید تا مشاوران با تجربه به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهند. www.epairan.com/مشاوره

پست های مرتبط:

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

دوازده − 1 =