برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و سربازی بر روی دکمه مشاوره کلید کنید.

پذیرش امریه جهاد دانشگاهی

جهاد دانشگاهی یکی از سازمان ­هایی است که فارغ التحصیلان دانشگاهی برای سپری کردن دوره سربازی به صورت امریه از آن استفاده می­نمایند. متقاضیان پذیرش امریه جهاد دانشگاهی با مدرك تحصيلي فوق‌ليسانس و دكتري در اولویت پذیرش قرار خواهند گرفت.

 

امریه جهاد دانشگاهی

سازمان جهاد دانشگاهی برای وظایفی در حوزه­های فرهنگی، پژوهشی و فناوری، مدیریت صنایع و تجاری­ سازی فناوری و . . . دارد. پذیرش امریه با هدف نیروی انسانی مورد نیاز این سازمان انجام می­شود.

لذا این سازمان طی فراخوان­ هایی برای تامین نیروی انسانی افراد متخصص مرتبط با اهداف سازمان را در قالب جذب امریه منتشر می­کند. کسانی که به دنبال سپری کردن سربازی به صورت امریه هستند از چنین طرح­ هایی استقبال می­کنند. سربازان امریه می­توانند با امریه جهاد دانشگاهی، سربازی خود را بگذرانند و کارت پایان خدمت دریافت نمایند. سربازان در دوره امریه همانند کارمندان سازمان جهاد دانشگاهی در این سازمان هستند و نیازی به تراشیدن مو و پوشیدن لباس سربازی ندارند.

سربازان امریه جهاد دانشگاهی در امور مرتبط با رشته تحصیلی خود فعالیت می­کنند. با توجه به فراخوان­های امریه جهاد دانشگاهی در استان­های مختلف، رشته و مقطع تحصیلی مورد نیاز سازمان متفاوت است. بنابراین برای اطلاع از پذیرش امریه، به سایت سازمان جهاد دانشگاهی استان خود مراجعه فرمایید. شاید تصور عموم این باشد که تنها رشته ­های مهندسی می­توانند در امریه جهاد دانشگاهی باشند. این تصور نادرست است به دلیل اینکه با توجه به حوزه ­های کاری مختلف جهاد دانشگاهی، رشته­ های مختلف می­توانند در جهاد دانشگاهی پذیرش بگیرند.

سربازان امریه جهاد دانشگاهی در دوره امریه کسری خدمت ندارند و این موضوع می­تواند یکی از نقاط ضعف دوره امریه باشد. اما توجه داشته باشید که دوره امریه، به عنوان سابقه کار در آن سازمان محسوب می­شود و به همین دلیل مشمولین سربازی در هر دوره از امریه استقبال می­کنند تا از مزایای آن بهره­ مند شوند. در مقاله قبل با عنوان پذیرش امریه سربازی، موضوعاتی همچون مزایای و معایب امریه سربازی و شرایط پذیرش امریه به طور مفصل توضیح داده شده است.

 

تصویر جهاد دانشگاهی

شرایط امریه جهاد دانشگاهی

مراکز جهاد دانشگاهی در همه کشور مستقر هستند و از افرادی تحصیل­کرده مرتبط با اهداف خود نیروی امریه جذب می­کنند. ممکن است در هر استان شرایط متفاوتی برای متقاضیان امریه جهاد دانشگاهی برای پذیرش وجود داشته باشد. کسانی که به دنبال امریه سازمان جهاد دانشگاهی هستند باید با توجه به شرایطی که برای امریه نیاز است اقدام نمایند. برخی شرایط برای گرفتن امریه شرایط ضروری است که عبارتند از:

 • متقاضیان باید تابعیت نظام جمهوری اسلامی ایران و اعتقاد به اسلام و یا یكي از ادیان رسمي کشور داشته ­باشند.
 • غیبت سربازی مانع گرفتن امریه می­باشد.
 • متقاضیان امریه جهاد دانشگاهی نباید سابقه خدمت سربازی داشته باشند.
 • باید حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد داشته باشند.
 • متقاضیان امریه در تاریخ مقرر مدارک را به سازمان جهاد دانشگاهی تحویل دهند.

چه کسانی در پذیرش امریه جهاد دانشگاهی در اولویت­ هستند؟

با توجه به تعداد بالای تقاضا برای پذیرش امریه برخورداری از شرایط زیر امتیاز بالاتری دارد. بنابراین با داشتن شرایط زیر در اولویت در پذیرش امریه قرار خواهید گرفت:

 • اولویت جذب با نیروهای امریه بومی است و در صورت نیاز به تخصص نیروهای امریه غیربومی، واحدهای سازمانی باید در حد مقدورات برای ایشان محل سکونت و غذا تهیه کنند.
 • اولویت با فارغ التحصیلان دارای سابقه فعالیت علمی در جهاد دانشگاهی است و یا در زمینه فعالیت تخصصی واحد سازمانی دارای فعالیت‌ها و سوابق مورد پذیرش باشد.
 • معدل تحصیلی مناسب از دیگر اولویت­های سازمان جهاد دانشگاهی است.
 • فرد متقاضی سابقه شرکت در دوره­های حضوری در دانشگاه­ های معتبر را داشته ­باشد.
 • دارا بودن مدرك تحصيلي کارشناسی ارشد و دكترا در رشته‌‌هاي تحصيلي مرتبط با وظايف و ماموريت‌هاي سازمان.

 

مشاوران سامانه اپا می­توانند در مراحل مختلف امریه شما را راهنمایی فرمایند. کافی است بر روی لینک زیر کلیک نموده و در بخش مشاوره سایت www.epairan.com/مشاوره سوالات خود را بپرسید.

ثبت نام برای پذیرش امریه در جهاد دانشگاهی

شرایط اختصاصی در فراخوان­های جذب امریه ذکر شده­­ اند. با مطالعه این فراخوان ­های امریه جهاد دانشگاهی بهتر می­توانید از شرایط آن باخبر شوید. شرایط مربوط به پذیرش امریه استان شما در سایت سازمان جهاد دانشگاهی استان موجود است. اما چگونه می­توانیم در پذیرش امریه جهاد دانشگاهی ثبت نام کنیم؟ پاسخ این سوال در ادامه آمده است.

پذیرش امریه جهاد دانشگاهی

برای ثبت نام در امریه جهاد دانشگاهی به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارك مورد نياز:

 • تكميل فرم درخواست گذراندن دوره ضرورت وظيفه در جهاد دانشگاهی كشور در سامانه سازمان
 • برگه اعزام به خدمت بدون مهر غيبت
 • تصوير آخرين مدرك تحصيلي معدل‌دار یا برگه ابطال معافیت
 • تصوير كليه صفحات شناسنامه
 • سوابق علمی، پژوهشی در زمینه­های مرتبط با سازمان

پس از تحویل مدارک، در صورتی که متقاضی امریه واجد شرایط باشد پس از مدتی منابع انسانی جهاد دانشگاهی با قبول­شدگان تماس گرفته می­شوند. در صورت قبولی در امریه، معرفی به نیروهای مسلح انجام خواهد شد.

چند نکته مهم در پذیرش امریه جهاد دانشگاهی

متقاضیان امریه جهاد دانشگاهی با اطلاع از نکات زیر با دید بهتری می­توانند برای پذیرش امریه اقدام نمایند:

فارغ التحصیلان دانشگاهی یک سال مهلت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند. قبل از اقدام برای ثبت نام امریه جهاد دانشگاهی به این مهلت یک ساله توجه نمایید زیرا فرایند اخذ امریه ممکن است 2 الی 3 ماه به طول انجامد.

دوره امریه جهاد دانشگاهی 24 ماه و کسانی تمایل به استفاده از انواع کسری خدمت دارند، نمی­توانند در کم کردن مدت امریه از آن استفاده نمایند. در واقع از متقاضیان امریه تعهد گرفته می­شود تا از کسری خدمت استفاده نکنند.

سربازان امریه که بومی نیستند بر اساس صلاح­دید جهاد دانشگاهی انتخاب می­شوند. بنابراین برای سربازان امریه غیربومی هزینه خوراک و مسکن در نظر گرفته می­شود.

حقوق سربازان امریه برابر یا کمی بیشتر از سربازان معمولی است.

 

سوالات متداول امریه جهاد دانشگاهی

چگونه می­توان برای طرح امریه جهاد دانشگاهی ثبت نام کرد؟

متقاضیان طرح امریه جهاد دانشگاهی می­توانند با مراجعه به سایت جهاد دانشگاهی برای امریه ثبت نام کنند.

آیا در طرح امریه جهاد دانشگاهی، پروژه کسری خدمت از مدت سربازی کم می­کند؟

خیر متقاضیان امریه باید به این نکته توجه داشته باشند که سازمان­های امریه­گیر موافق دادن کسری خدمت به سربازان نیستند.

جهاد دانشگاهی چه مقاطع تحصیلی را به صورت امریه جذب می­کند؟

متقاضیان از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با توجه به استان محل خدمت جذب امریه جهاد دانشگاهی می­شوند.

برای سوالات بیشتر در مورد امریه جهاد دانشگاهی می­توانید سوالات خود را در بخش مشاوره مطرح بفرمایید. مشاوران با تجربه به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهند دهند. www.epairan.com/مشاوره

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

سه + هفده =