معرفی ارگان های محل خدمت سربازی در ایران

با مطلبی دیگر از مباحث مربوط به خدمت سربازی در خدمت شما هستیم. در همه‌ی کشورهای دنیا، نیروی نظامی به عنوان عامل بازدارنده در برابر هجوم و تجاوز دیگر کشورها و برای دفاع از تمامیت آن کشور ایجاد شده است. که البته برخی کشورها برای غارت و استعمار دیگر کشورها، نیروهای خود را به خارج از مرزهای خود می‌فرستند! ولی در کل وجود نیروی نظامی امری مهم و حیاتی برای یک کشور است. در دین اسلام نیز نسبت به قوی بودن به منظور جلوگیری از تجاوز دشمنان، توجه ویژه‌ای شده است.  بحمدالله در کشور ما نیز، به این مسئله به صورت دقیق و کامل توجه شده و نیروهای نظامی قدرتمندی برای دفاع از کشور شکل گرفته است. در کشور ما 2 ارگان به صورت جداگانه برای این مهم تشکیل شده که مکمل یکدیگر و با هم هماهنگ هستند. ارتش و سپاه پاسداران که هر کدام نیز زیرمجموعه‌های خاص خود را دارا می‌باشند. همچنین نیروی انتظامی برای برقراری نظم در جامعه و جلوگیری از وقوع جرم و جنایت، فعالیت می‌کند. ارگان‌های ذکر شده، ارگان‌های هستند که همه ساله، سربازان برای انجام خدمت سربازی به یکی از این ارگان‌ها تخصیص داده می‌شوند.

در کشور ما، جوانان در پایان سن 18 سالگی و ورود به سن 19 سالگی باید برای اعزام به خدمت خود را آماده نمایند. در این بین، عده ای از جوانان به دلایل داشتن شرایط خاص برای دریافت انواع معافیت‌ها اقدام می‌کنند. و عده‌ای نیز به دنبال اخذ معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل در دانشگاه می‌باشند. در این مطلب می‌خواهیم ارگان‌هایی را که سربازان در آن‌ها به خدمت سربازی مشغول می‌شوند بیشتر بشناسیم و تفاوت‌های آن‌ها را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران، پیکره اصلی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد. ارتش، یکی از ارگان‌هایی است که مشمولان نظام وظیفه، خدمت سربازی خود را در آن جا می‌گذرانند. خیلی‌ها از ارتش به عنوان کلاسیک‌ترین نیروی مسلح در ایران یاد می‌کنند. به همین دلیل نظم و انضباط درون این ارگان از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد و به باور بسیاری از کسانی که خدمت سربازی را در این ارگان گذرانده‌اند، از میان تمامی ارگان‌ها، سختگیرترین می‌باشد. البته عده‌ای دیگر معتقدند که هر چه میزان تحصیلات بالاتر باشد، شرایط خدمت در ارتش بهتر می‌شود. به این دلیل که در ارتش، درجه نظامی احترام و ارزش خاصی دارد و هر چه میزان تحصیلات بالاتر باشد، درجه مشمول نیز بالاتر خواهد بود.

امروزه ارتش جمهوری اسلامی شامل زیرمجموعه‌های زیر می‌باشد:

  • نیروی زمینی ارتش (نزاجا): بزرگترین و مهم‌ترین نیروی زیرمجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که به همراه نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، وظیفه حراست از مرزهای زمینی ایران اسلامی را بر عهده دارد. در حال حاضر سرتیپ کیومرث احمدی، فرماندهی این نیرو را بر عهده دارد.
  • نیروی هوایی ارتش (نهاجا): مسئولیت حفاظت از مرزهای هوایی ایران و پشتیبانی از نیروهای رزمی را برعهده دارد و فرمانده آن نیز برعهده عزیز نصیرزاده می‌باشد.
  • نیروی دریایی ارتش (نداجا): یکی از چهار نیروی زیرمجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران است، که مسئولیت حفاظت و حراست از آب های سرزمینی ایران در دریای عمان و دریای خزر را بر عهده دارد. نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز در خلیج فارس مستقر می‌باشد.
  • نیروی پدافند هوایی ارتش(پداجا): وظیفه این نیرو، دفاع از حریم هوایی کشور می‌باشد.

همه این زیرمجموعه ها، مراکزی هستند که هر مشمول ممکن است در یکی از آن ها مشغول به خدمت شود. البته همانطور که می‌دانیم کسانی که دفترچه اعزام به خدمت را پست می‌کنند، تا قبل از اعزام مشخص نیست که در کدام ارگان نظامی مشغول به خدمت خواهند شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمانی نظامی است که در نخستین روزهای پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد. این نهاد رسما در دوم اردیبهشت سال 1358 طی فرمانی از طرف امام خمینی(ره) به شورای انقلاب اسلامی تاسیس شد.

سپاه پاسداران خود شامل چندین زیرمجموعه مانند(نیروی زمینی سپاه، نیروی هوافضای سپاه، نیروی قدس سپاه و…) می‌شود که وظایف هر کدام از این زیرمجموعه‌ها تعریف شده است. نیروی قدس سپاه که مسئولیت حفاظت از منافع نظام اسلامی در خارج از مرزها را بر عهده دارد در سال‌های اخیر کمک بسیاری به مردم کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه برای جلوگیری از ظلم و ستم استکبار جهانی کرده است.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که نیروهای نظامی سپاه و ارتش در ایران به شکلی کاملاً هماهنگ و شبکه‌ای عمل می‌کنند. همین مسئله باعث قوی‌تر شدن هر دو نیرو و به صورت کلی قوی شدن نیروی نظامی کشور می‌گردد. به طور مثال در سیستم پدافندی کشور نیروی پدافند ارتش و نیروی هوافضای سپاه به گونه‌ای از آسمان کشور محافظت می‌کنند که امکان نفوذ هر نوع هواگردی به کشور منتفی شده است و آسمان کشور ایران یکی از امن‌ترین آسمان‌های منطقه را به خود اختصاص داده است.

عده‌ای از کسانی که به سربازی رفته‌اند معتقدند از میان ارگان‌ها، سپاه شرایط مناسب‌تری را برای گذراندن خدمت سربازی دارد. لذا بسیاری از مشمولان به دنبال خدمت سربازی در سپاه پاسداران هستند. بدین منظور شرایطی فراهم شده که افراد بتوانند در شهر خود به خدمت بپردازند. یکی از این راه‌ها دریافت کارت سبز یا کفایت آموزشی قبل از اعزام به خدمت می‌باشد که مشمول با گذراندن یک دوره سی روزه و هر روز حدود 4 الی 5 ساعت در یک پادگان در منطقه خود، دیگر لازم نیست دوره آموزشی را بگذراند و پیش از اعزام به خدمت، با مراجعه به مراکز سپاه در شهر خود نسبت به پذیرش اقدام می‌کند تا از مزیت نزدیک بودن به محل زندگی خود بهره مند شود.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی  ایران(ناجا) شاخه‌ای از نیروهای مسلح ایران است، که وظایف پلیس نظامی و انتظامی را در ایران بر عهده دارد. نیروی انتظامی در سال 1370 از ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی تشکیل شد و هم اکنون مسئولیت حفظ و حراست از امنیت داخلی کشور را بر عهده دارد و عملکرد آن توسط وزارت کشور نظارت می‌شود. تعداد پرسنل فعال در نیروی انتظامی(افسران و درجه داران) بالغ بر 60 هزار نفر برآورد می شود. هم اکنون فرماندهی ناجا بر عهده سرتیپ پاسدار حسین اشتری می باشد.

سازمان نیروی انتظامی از سه بخش اصلی، فرماندهی ناجا، سازمان حفاظت اطلاعات ناجا و سازمان عقیدتی سیاسی ناجا تشکیل می‌شود که هر کدام به طور مستقل فعالیت می‌کنند.

در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای جدا کردن تخصص‌های مختلف از واژه «رسته» استفاده می‌شود. این نیرو در حال حاضر دارای 18 رسته می‌باشد که به ترتیب عبارتند از: مرزبانی، اطلاعات، عملیات ویژه، انتظامی، ترافیک(راهنمایی و رانندگی)، هوایی، آماد و پشتیبانی، جرم شناسی(پلیس آگاهی و پلیس مبارزه با مواد مخدر)، رایانه، حقوق، معارف، اداری، هنر، دارایی، مخابرات و الکترونیک، فنی و مهندسی، دریایی و بهداری.

نیروی انتظامی نیز همانند سپاه و ارتش، یکی از محل‌های خدمت سربازان وظیفه می‌باشد. مشمولانی که خدمت سربازی خود را سپری کرده‌اند هر کدام در مورد شرایط خدمت در نیروی انتظامی نظری دارند. مثلا عده‌ای از آن‌ها سخت‌ترین ارگان برای خدمت را، نیروی انتظامی می‌دانند. همچنین تعدادی نیز امکانات رفاهی این ارگان را ضعیف‌تر از ارتش و سپاه می‌دانند. البته باید توجه کرد که هر کس ممکن است در شرایط و پادگان متفاوتی مشغول به خدمت بوده باشد و بالتبع از دید خود به شرایط آن جا نگاه می‌کند.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.