معافیت موقت سربازی

به طور کلی معافیت های سربازی به دو دسته معافیت موقت و معافیت دائم تقسیم می شود. همانطور که از اسم این دسته ها مشخص است در معافیت دائم فراغت فرد از خدمت، همیشگی بوده و دیگر نیازی به انجام خدمت سربازی برای وی وجود ندارد. اما در معافیت موقت فراغت از خدمت برای مدتی مشخص در نظر گرفته می شود.

انواع معافیت موقت

معافیت موقت نیز خود در دو دسته معافیت موقت قبل از اعزام و معافیت موقت حین خدمت قابل تعریف است.

معافیت موقت قبل از اعزام

معافیت موقت قبل از اعزام برای زمانی است که فرد مشمول دارای شرایطی است که حضور وی در جامعه موقتا الزامی است. بر همین اساس دیرتر به خدمت سربازی اعزام می شود. به عنوان مثال مشمولان تا زمانی که در حال تحصیل باشند، به شرط رعایت سنوات مجاز میتوانند از معافیت موقت تحصیلی استفاده کنند.

معافیت موقت حین خدمت

معافیت موقت حین خدمت زمانی است که فردی درحال انجام خدمت سربازی باشد و به دلایلی انجام خدمت برای وی مقدور نباشد. در این حالت سرباز میتواند در یک بازه زمانی محل خدمت خود را ترک کرده و بعد از مدتی مشخص مجددا خدمت خود را ادامه دهد. مثلا آن دسته از مشمولان در حین خدمت وظیفه عمومی دچار بیماری حادی می شوند که امکان ادامه خدمت برای آنها وجود ندارد، با تشخیص پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه بطور موقت از ادامه ی خدمت سربازی معاف می شوند.

انواع معافیت موقت

به طور کل معافیت موقت به سه دسته تقسیم میشود که در ادامه آنها رو مورد بررسی قرار می دهیم:

  1. معافیت موقت پزشکی
  2. معافیت موقت کفالت
  3. معافیت موقت تحصیلی

معافیت پزشکی موقت

1. معافیت موقت پزشکی

چنانچه فردی در آستانه اعزام به سربازی و یا درحال انجام خدمت دچار عارضه ای شود که انجام خدمت سربازی برای وی مقدور نباشد، اما امکان درمان وی وجود داشته باشد میتواند تا زمان بهبودی کامل از معافیت موقت پزشکی استفاده نماید. تشخیص مقدار معافیت براساس نوع بیماری و طبق تشخیص پزشک معتمد نیروهای مسلح انجام می شود. پس از سپری شدن دوران معافیت موقت و بهبود بیماری فرد مجددا به محل خدمت خود بازگشته و فعالیت خود در خدمت سربازی را ادامه می دهد. نکته قابل توجه در اینجا این است که با توجه به معاینات پزشک اگر بهبودی سرباز به درستی انجام نشده باشد، با توجه به شرایط فرد می تواند از تمدید معافیت موقت یا معافیت دائم استفاده نماید. به عبارت دیگر مشمولانی که به علت برخی از بیماری‌ها نظیر شکستگی تنها برای مدت کوتاهی درگیر بیماری هستند و نمی‌توانند خدمت سربازی را در آن دوره انجام دهند، از معافیت ۲ تا ۶ ماهه برای معالجه بهره مند می‌شوند و بعد از اتمام زمان معافیت موقت، مجددا وضعیت سلامت فرد بررسی و تصمیم گیری صورت می‌گیرد.

بیماری های شامل معافیت پزشکی موقت

همان طور که بیان شد چنانچه سرباز دچار عارضه ای شود که امکان درمان آن وجود داشته باشد برای وی معافیت موقت پزشکی صادر می شود. تشخیص قابل درمان بودن یا نبودن بیماری و مدت درمان آن بر عهده پزشک است. بنابراین حتی اگر فردی نیاز به عمل جراحی برای دران خود داشته باشد نیز درصورتی که تشخیص پزشک امکان بهبودی وی باشد، باز هم معافیت موقت به وی تعلق میگیرد و نمیتواند از معافیت دائم استفاده نماید. به عنوان مثال اگر فردی دچار هپاتیت حاد شود مشمول 6 ماه معافیت موقت میشود و اگر بعد از 6 ماه اگر بیماری وی مزمن باشد مشمول از نظر پزشکی به صورت دائم معاف می شود.

2. معافیت موقت تحصیلی

معافیت موقت تحصیلی نیز یکی از انواع معافیت های موقت است. در این نوع معافیت موقت فرد اجازه پیدا دارد تا پایان دوره ی تحصیلی، اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازد. البته این معافیت برای هر مقطع تحصیلی مدت مشخصی دارد. به عبارت دیگر فرد برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی صرفا می تواند برای مدت مشخصی از معافیت تحصیلی بهره مند شود و در غیر این صورت وارد دوره غیبت می شود. به عنوان مثال فردی که به سن 18 سالگی که سن مشمولیت است رسیده باشد، می تواند تا قبل از سن 20 سالگی برای ورود به دانشگاه اقدام نماید و مشمول معافیت تحصیلی شود. در جدول زیر سنوات معافیت موقت تحصیلی برای هر مقطع آمده است.

مقطع تحصیلی

سنوات مجاز (سال)

کاردانی

دو و نیم سال

کارشناسی ناپیوسته

سه سال

کارشناسی ارشد ناپیوسته

سه سال

کارشناسی پیوسته

پنج سال

کارشناسی ارشد پیوسته

شش سال

دکتری پزشکی پیوسته

هشت سال

دکتری تخصصی

شش سال

تبصره: چنانچه فردی نتواند در سنوات تحصیلی مجاز تحصیل خود را به پایان برساند می تواند با استفاده از قوانین موجود درخواست سنوات ارفاقی نماید.

معافیت موقت کفالت

3. معافیت موقت کفالت

یکی از انواع معافیت های موقت معافیت موقت کفالت است. این نوع معافیت زمانی به مشمول تعلق میگیرد که نگهداری و مراقبت از یکی از نزدیکان برای وی ضروری باشد. در این نوع معافیت شرط عدم وجود فرد دیگری برای نگهداری از مکفول(شخصی که تحت کفالت قرار می گیرد) الزامی است. در قانون حالت های مختلفی برای معافیت موقت کفالت درنظر گرفته شده است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

الف) معافیت موقت کفالت مادر

چنانچه فردی مشمول باشد اما با توجه به شرایط مادر وی تنها بوده و نیاز به کفالت داشته باشد، مشمول می تواند به طور موقت از معافیت کفالت استفاده کند. از جمله شرایطی که می تواند موجب نیاز مادر به کفالت شود، طلاق یا فوت پدر مشمول است. مدت کفالت موقت مادر از تاریخ طلاق یا فوت پدر مشمول محاسبه خواهد شد.  به این شکل که بعد از طلاق یا فوت پدر، مشمول میتواند به مدت ۳۰ ماه از معافیت موقت کفالت استفاده کند. بدیهی است اگر در این مدت مادر مجددا ازدواج نماید معافیت موقت باطل میشود و فرد باید به خدمت اعزام شود. لازم به ذکر است که اگر بعد از گذشت 30 ماه از تاریخ طلاق یا فوت پدر مشمول، مادر ازدواج نکرده باشد، معافیت موقت تبدیل به معافیت دائم می شود.

ب) در حبس بودن پدر خانواده

حالت دیگری که مشمول میتواند از معافیت موقت کفالت استفاده کند زمانی است که پدر وی بر اساس حکم قضایی به حبس بیش از ۱۰ سال محکوم شده باشد. در قانون بیشترین زمان این معافیت ۵ سال در نظر گرفته شده است و پس از آن مشمول میبایست برای اعزام به خدمت اقدام نماید.

ج) ازدواج با فرد معلوم جسمی

ازدواج با افراد معلول جسمی نیز میتواند موجب بهره مندی از معافیت موقت کفالت شود. چنانچه فردی که مشمول خدمت سربازی است با فردی که از نظر جسمی و حرکتی دارای معلولیت است ازدواج کند، تا 5 سال از رفتن به خدمت معالف است. مشابه این شرایط برای مشمولینی که با جانباز زن 25%  ازدواج کند نیز درنظر گرفته شده است. در هردو مورد ذکر شده چنانچه قبل از پایان 5 سال طلاق و جدایی اتفاق بیفتد، معافیت مشمول نیز باطل می شود. اما اگر ازدواج تا پایان 5 سال دوام داشته باشد معافیت موقت وی به معافیت دائم تبدیل می شود.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.