برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و سربازی بر روی دکمه مشاوره کلید کنید.

لباس و درجه نظامی سربازان

لباس نظامی سربازان نشان دهنده آراستگی و نظم افراد درون سازمان است. سربازان نظام وظیفه در هر سازمان موظف هستند پوشش نظامی داشته باشند. لباس های سربازان در هر ارگان متفاوت است. در دوره آموزشی لباس نظامی به سربازان داده می شود. پس از دوره آموزشی، درجه سربازان مشخص می­شود. درجه بر لباس نظامی نصب می­گردد.

لباس نظامی سربازان

تصویر لباس و درجه نظامی سربازان
لباس و درجه نظامی سربازان

نظم یکی از مهمترین مسائل در ارگان­ های نظامی به حساب می­آید. انجام به­ موقع دستورات مافوق، آراستگی آسایشگاه و همچنین یکدست بودن یونیفرم سربازان از مصادیق نظم هستند. لباس یا یونیفرم سربازان با توجه به این که در چه ارگانی خدمت می کنند متفاوت است. سوالی که ممکن است مشمولین سربازی داشته باشند این است که آیا باید لباس سربازی را خودمان تهیه کنیم؟ لباس هر ارگان به چه  صورتی است؟ در پاسخ باید گفت که روز اول آموزشی به سربازان لباس نظامی کامل داده می­شود.

درواقع، سربازان پس از  ورود به گروهان خود باید با مراجعه به انبار وسایل استحقاقی خود را دریافت که شامل موارد ذیل است:

دو دست لباس نظامی شامل فرنچ و شلوار ، یک دست اورکت ، دو عدد کمربند نظامی ، یک ساک انفرادی،  یک دست لباس گرم سفید ، دو دست لباس زیر سفید ، چهار جفت جوراب مشکی ، یک دست پلیور بافتنی ، یک کلاه بافت و یک دستکش بافت ، یک جفت پوتین نظامی ، یک جفت دمپایی پلاستیکی و . . .

علاوه بر این لباس­ها، وسایل دیگری به سربازان داده می­شود که در مقاله (epairan.com/وسایل-استحقاقی-سربازی/ ) توضیح داده شده است.

در پایان دوره آموزشی بر اساس نمره آزمون و مدرک تحصیلی به افراد درجه متناسب با توانایی­ها و وظایف آن­ها داده می­شود. اگر تمایل دارید در مورد درجه سربازان اطلاعات بیشتری کسب کنید، می­توانید مقاله (epairan.com/ترتیب-درجه-سربازان-در-خدمت/ ) را مطالعه فرمایید.
سربازان در همان روزهای ابتدایی و دوره آموزشی باید متناسب با قد و هیکل خود لباس انتخاب کنند. در صورتی که لباس­ها سایز شما نباشد، شلوار یا پیراهن را با هم­ خدمتی خود تعویض نمایید.

 

درجه سربازان به چه صورتی است؟

سربازان در پادگان با توجه به مدرک تحصیلی، توانایی­ها و . . . دسته­ بندی می­شوند. در پادگان افراد با درجه پایین­ تر باید به افراد مافوق خود احترام نظامی بگذارند. از طرفی دیگر ممکن است افراد مافوق خود را نشناسند. سربازان با توجه به درجه­ای که بر لباس خود نصب کرده­ اند متوجه می­شوند که شخصی که در کنار آن­ها حاضر است از چه درجه­ای برخوردار است.

معمولا سربازان وظیفه بر اساس مدرک تحصیلی تا درجه ستوان دوم هستند. کارکنان نظامی درجه­ های بالاتری هم دریافت می­کنند. درجه نظامی با توجه به سابقه اشخاص، مدرک تحصیلی و موارد مشابه تغییر می­کند. به خاطر سپردن علائم مربوط به هر درجه نظامی برای افرادی که در پادگان هستند ضروری است. درجه نظامی سپاه در شکل زیر آمده است.

 

تصویر درجه های سپاه
تصویر درجه های سپاه

در شکل قبل درجه­های مربوط به سپاه بیان شد. نام درجه­های سپاه با ارتش و نیروی انتظامی تفاوت دارد. در ارتش و نیروی انتظامی نام درجه­ ها یکسان است ولی علائم متفاوتی دارد.

 

تصویر درجه های ارتش
تصویر درجه های ارتش

 

 

 

تصویر درجه های نیرو انتظامی
تصویر درجه های نیرو انتظامی

 

 

 

 

نکات مهم در مورد درجه سربازی

در مورد درجه­های سربازی نکات بسیاری وجود دارد که بعضی از آن­ها در مقالات قبل توضیح داده شده و بعضی در مقالات آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نکاتی که آگاهی از آن­ها برای همه نیروهای نظامی ضرورت دارد به صورت زیر هستند:

  • درجات فوق برای کلیه ارگان های ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی یکی هستند.
  • تشویقی، سابقه خدمت و مسائلی از این قبیل در درجه افراد نظامی تاثیر دارد.
  • کارکنان نیروهای مسلح پس از طی مدت چهار سال و قبولی در آزمون های مختلف ارتقاء خواهند گرفت. ارتقای کارکنان نیروهای مسلح با بالاتر رفتن درجه انجام می­شود. این درجات مختص کارکنان رسمی و پیمانی است.
  • نام درجات در ارگان مختلف متفاوت است ((برای مثال گروهبان یکم ارتش همان رزمدار یکم در سپاه است))
  • حقوق سربازان در طول خدمت وظیفه عمومی با توجه به درجه آنها تعیین می‌شود. پرنسل کادر یا رسمی پادگان ها هستند، درجه ­ها بر حسب مقطع تحصیلی اعطا خواهد شد.

سوالات متداول

آیا سربازان قبل از آموزشی باید لباس سربازی را خریداری کنند؟

خیر لباس سربازی هر ارگان در دوره سربازی به آن­ها داده می­شود.

آیا بالاتر بودن درجه فایده­ای دارد؟

یکی از فایده ­های بالا بودن درجه، دریافت حقوق بالاتر می­باشد.

برای سوالات بیشتر در مورد درجه سربازان و لباس نظامی می­توانید سوالات خود را در بخش مشاوره مطرح بفرمایید تا مشاوران با تجربه به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهند.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

هفده − دوازده =