طرح سرباز ماهر چیست؟

امروز مهارت‌آموزی جوانان شاید یکی از مهمترین دغدغه‌های قانون‌گذاران و و سیاستورزان این روزهای کشور باشد. از ابتدای انقلاب به علت خرابی‌های قبلی، عدم آموزش کافی و همچنین نبود سواد کافی در حوزه‌های مختلف برای جامعه گرایش به سمت مهندسی برای ساخت و ساز در کشور زیاد شد با توجه به نیاز کشور به مهندس براس ساخت و ساز چه در سال‌های جنگ و چه در سال‌های بعد از آن، برای عمران و آبادانی خرابی های حاصل از جنگ و فقر این نیاز رو به روز گسترش یافت و برای تأمین نیروی انسانی لازم برای آن دانشگاه‌های مختلف و گوناگونی نیز تاسیس شد. با اشباع نیروی مهندس در کشور از اواخر دهه هفتاد و دهه هشتاد زمینه‌های نیاز مردم به پزشک ماهر افزایش یافت و میل جامعه و افراد به سمت حضور و ادامه تحصیل درحوزه های پزشکی روز به روز گسترش پیدا کرد و تا امروزه به اوج خود رسیده. این روند نشان دهنده این موضوع است که جامعه ما دچار یک خطا شده و فقط به دنبال نیازهای به ظاهر موجود کشور حرکت می‌کند.

در واقع اما مشکل کشور از جایی شروع می شود که همه به دنبال کار پشت میزی و حقوق دولتی بوده‌اند. از منظر جامعه شناسی نیز از بعد از انقلاب گرایش خانواده ها به تحصیل فرزندان در رشته هایی که با آن به راحتی می توانند در مراکز دولتی و نظامی مشغول به کار شوند افزایش یافت و مشاغل آزاد که عموماً درآمد های بالایی هم دارند از چرخه کار و فعالیت زندگی خانوار های ایرانی رخت بسته است. برای مثال در دهه 70 از 60 میلیون جمعیت کشور 12 میلیون نفر در حوزه فرش‌بافی، تولید و فروش و صادرات آن فعالیت می‌کردند و بیش از 30 نوع شغل در این حوزه در کشور وجود داشت. شغل‌هایی مثل بافنده، طراح، مرمت کار، تاجر، رنگ رز، ریسنده و … مشاغلی بودند که در حوزه های هنر و صنعت ایران وجود داشتند اما متاسفانه امروزه این آمار به کمتر از 1 میلیون بافنده در کل کشور رسیده. این روند در کشور نشان از یک اشتباه در حوزه سیاست گذاری و جامعه شناسی کار به حساب می‌آید و به جد می توان گفت یکی از بزرگترین چالش های پیش روی کشور در حوزه اقتصاد و یکی از دلایل ضعف اقتصادی ما در این سال ها نیز همین موضوع بوده است.

مهارت آموزی یعنی چه:

امروز در کشور اما با توجه به این مشکلات، روند سیاست گذاری ها تغییر کرده و به سمت مهارت آموزی برای افراد پیش رفته. مهارت آموزی یعنی آموختن یک حرفه یا یک فن که می‌تواند برای فرد نیز درآمد خوبی داشته باشد. مهارت آموزی به معنی آموختن علمی و تجربی یک مهارت برای کسب درآمد از آن می‌باشد که این موضوع از سوی موسساتی مثل مراکز آموزش عالی و سازمان فنی حرفه ای در کشور انجام می شود به این معنی که آموزش آن و اعطای مدرک به نشانه گذراندن دوران برای هر فرد از سوی این دو نهاد تامین می شود.

در همین راستا در کشور طرح های زیادی ارائه شده که یکی از این طرح ها طرح سرباز ماهر است که در این مقاله به طور مفصل از آن صحبت می کنیم.

طرح سرباز ماهر

طرح سرباز ماهر چیست؟

بر اساس تصمیات گرفته شده از سوی مجلس، به عنوان قانون گذار و سازمان نظام وظیفه به عنوان مجری این طرح، بنا شده است تا سربازانی که در پادگان‌ها مشغول به انجام خدمت سربازی هستند در رشته های فنی مشغول به آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار شده و با دریافت مدرک در حوزه تحصیل خود یک سرباز ماهر به حساب بیایند. در این طرح که از ابتدای سال 98 به طور کامل در تمام پادگان های 7 استان تهران، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و گیلان اجرا شده است، افراد می‌توانند در 11 رشته مختلف شامل رشته‌های برق، مکانیک، خودرو، تاسیسات و رشته‌هایی مانند آرایشگری، نجاری، خیاطی و… مشغول به تحصیل شوند.

این طرح در راستای مهارت‌آموزی و توانمندسازی کارکنان وظیفه به اجرا گذاشته شده و برای آینده آن در 800 رشته تخصصی و 1500 رشته پودمانی هم برنامه‌ریزی شده است. سربازانی که در طول تحصیل چند پودمان را با هم بگذرانند می توانند بعد از سربازی ادامه تحصیل داده و مدارک آن‌ها را نیز دریافت نمایند. از دیگر امتیازات این طرح این است که سربازان مهارت آموخته در راستای مهارتشان به کار گرفته می‌شوند.

در این طرح سربازان فقط می‌توانند در مقاطع دیپلم و فوق دیپلم ادامه تحصیل بدهند و از تخفیف 50 درصدی شهریه هم برخوردار خواهند شد. البته ناگفته نماند که این طرح در حال حاضر کاملاً اختیاری بودی و هیچ اجباری برای انجام آن وجود ندارد. هر چند ارائه کارت پایان خدمت در سال 1401 به بعد و گرفتن کسری بسیج منوط به شرکت در طرح سرباز ماهر خواهد بود. در خصوص مزایای طرح سرباز ماهر باید گفت که این طرح، هم مهارت را به مشمول می‌آموزد و هم کسب این مهارت برای وی ثبت خواهد شد تا مشمول در صورت لزوم از امتیاز مدارک آن‌ بتواند استفاده کند. امتیازات ویژه‌ای نیز برای مشمولینی که در این طرح شرکت می‌کنند پیش‌بینی شده است.

نحوه شرکت در طرح ماهر

نحوه شرکت در طرح ماهر (سامانه سرباز ماهر):

برای شرکت در این طرح، افراد ابتدا باید سامانه سرباز ماهر را به خوبی شناخته تا با ثبت نام در این سامانه بتوانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند. این سامانه در راستای اجرای حداکثری طرح جامع مهارت آموزی  کارکنان وظیفه راه‌اندازی شده است تا سربازان در حین خدمت بتوانند با آموختن مهارت‌های لازم، در آینده برای خود ایجاد اشتغال کنند. در خصوص نحوه ثبت نام سرباز ماهر باید گفت که این ثبت نام 4 مرحله اصلی دارد که به شرح زیر است.

گام اول ثبت نام اولیه است که فرد با ورود به سایت سرباز ماهر و وارد کردن شماره تلفن خود به عنوان نام کاربری و یک رمز عبور، یک کد امنیتی دریافت می‌کند که برای ورود به سامانه لازم است.

گام دوم تکمیل ثبت نام است که فرد در آن فرم‌های مربوطه شامل اطلاعات فردی خود را پر کرده و همچنین اطلاعات محل سکونت خود را در سامانه ثبت می‌کند. در این مرحله فرد تمامی اطلاعات تحصیلی خود را مشاهده کرده و در صورت تأیید تمامی این اطلاعات و آپلود عکس پرسنلی خود وارد مرحله سوم می‌شود.

فرد با گذراندن دوره‌های مد نظر خود، می‌تواند مدرک خود را در سایت جهت ثبت بارگزاری نماید و در مرحله 4 با استفاده از «گزینه‌ی دوره‌های گذرانده شده»، در قسمت «مهارت‌ها» آن را ثبت نماید تا سازمان نظام وظیفه بر اساس این سامانه اطلاعات کامل هر فرد و رشته تحصیلی او را در اختیار داشته باشد.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.