شرایط پذیرش امریه سربازی در سال 99

پذیرش امریه یا امریه گرفتن با توجه به رشته تحصیلی دغدغه ­ی بسیاری از مشمولین سربازی است. گذراندن سربازی در ساعات اداری، سابقه کار و حقوق بیشتر نسبت به سربازی، مزایای مهم این پذیرش امریه هستند. زمان درخواست امریه مهمترین بخش در گرفتن امریه است. پذیرش امریه سربازی و شرایط آن در ادامه توضیح داده می‌شود.

 

امریه چیست؟ (تعریف امریه)

امریه چیست؟

منظور از امریه، گذراندن خدمت سربازی در محل کار اداری و به دور از فضای نظامی می باشد. درواقع پذیرش امریه سربازی یا امریه گرفتن برای افرادی است که می خواهند سربازی خود را در سازمان­های غیرنظامی انجام دهند. هرچند این دوره معمولا 24 ماه است ولی به دلیل مزایایی که دارد می­تواند جایگزین مناسبی برای سربازی باشد. اما برای امریه کجا مراجعه کنیم؟ چه محل‌هایی برا پذیرش امریه وجود دارد؟

معمولا متقاضیان امریه از طریق جست و جو در اینترنت و مشورت‌­کردن با افراد امریه رفته محل­ های امریه را پیدا می­کنند. جالب است بدانید اخیرا با توجه به سیاست­ های کشور، جذب امریه و محل‌هایی که سرباز امریه می­‌گیرند رو به افزایش است که این خبر خوشی برای متقاضی امریه می­باشد.

محل­ هایی که متقاضیان امریه را می­توانند جذب نمایند عبارتند از:

 • سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی مانند سازمان صداوسیما یا وزارت آموزش­ و پرورش
 • شرکت‌های دانش‌بنیان مانند برخی شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری
 • نهادهای دولتی مانند نهاد رهبری و آستان قدس رضوی

وظایف سربازان امریه

سربازان امریه در اداره‌ها به چه کاری مشغول می‌شوند؟ آیا مسئولیت‌های تخصصی به آن‌ها داده میشود؟ آیا در کارهای اداری و دفتری باید دوران امریه را بگذرانند؟

معمولا سربازان امریه برای کارهای مختلفی به کار گرفته می‌شوند و در یک مسئولیت ثابت قرار نمی گیرند. مثلا روزهای اول صرف آشنایی با بخش‌های مختلف اداره یا شرکت می‌شود. آموزش‌های ابتدایی و آشنایی با کارکنان نیز در روز های نخست انجام می‌شود. پس از آشنایی کلی با بخش‌های مختلف، معمولا مدیر اداره بر اساس صلاحدید خود شما را به صورت دستیار برخی واحدهای اداره به کار می گیرد. ماموریت‌های داخل و خارج استان، همکاری در بر گزاری سمینارها و جلسات اداره، نوشتن گزارش‌های فنی و اداری بخشی از مسئولیت‌های سرباز امریه است. پس از کسب تجربه و اطلاعات کافی از اهداف، خدمات سرباز امریه مسئولیت‌های مشخصی در زمان معین برای انجام  کسب می‌نماید.

امریه یا استخدامی؟

تصور بعضی از مشمولین این است که سربازان امریه پس از گذراندن دوره امریه در یک اداره یا شرکت، در آن اداره یا شرکت استخدامی می‌شوند. آیا دریافت امریه به منزله استخدام در آن وزارتخانه یا سازمان است؟ آیا تضمینی برای استخدامی وجود دارد یا صرفا یک سابقه کار است؟

برای پاسخ به این سوال می‌توان از تجربه کسانی که این مرحله را طی کرده اند استفاده نمود که چگونه دوره امریه در استخدام آن‌ها موثر بوده است؟ استخدام نیروهای امریه از جمله مسائلی است که برای متقاضیان امریه یکی از نکات قابل توجه است. از طرفی، بدلیل اینکه شخص دو سال در سازمان مدنظر کار کرده است و با آنجا آشنا است برای استخدام نیرو در آن سازمان در اولویت قرار دارد. قانونی مبنی بر استخدام سربازان امریه پس از دوره سربازی وجود ندارد ولی در صورتی که آزمون استخدامی در آن سازمان برگزار شود، سرباز امریه شرایط بهتری برای استخدام دارد. این مسئله یکی از مزایای امریه به شمار می‌رود که در ادامه سایر مزایای امریه توضیح داده شده است.

مزایای و معایب امریه سربازی

اغلب مشمولین سربازی به دنبال کوتاه ­کردن زمان سربازی با استفاده از کسری خدمت ایثارگری و یا پروژه کسری خدمت هستند. در صورتی که این راهکار جواب نداد به دنبال امریه خواهند آمد. دلیل این امر مزایایی است که سربازان امریه دارند. مزایای امریه را به طور کلی می‌توان به صورت زیر بیان نمود:

 • آنچه معمولا مورد توجه قرار می گیرد گذراندن سربازی به صورت غیر نظامی است. به عبارت دیگر مانند کارمندان آن اداره البته با حقوق سرباز دوره سربازی طی می‌شود. این مورد باعث می‌شود فرد دو سال سربازی را در تخصص مرتبط با رشته تحصیلی خود طی کند و تجربه نسبی در تخصص خود را پیدا کند.
 • همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، دوره دو ساله سربازی به سابقه کار شخص در اداره مرتبط تبدیل می‌شود که برای استخدامی در آن اداره یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود. اگر محل امریه یک شرکت خصوصی دانش‌بنیان باشد، به راحتی می‌تواند برای استخدامی در آن شرکت اقدام نماید. در مورد چگونگی امریه گرفتن در شرکت دانش‌بنیان در مقاله شرایط اخذ امریه شرکت های دانش بنیان به طور مفصل توضیح داده شده است.
 • حقوق سربازی برای سربازان امریه از سربازانی که در پادگان هستند بیشتر است. با توجه به این نکته می‌توان از لحاظ اقتصادی نیز سربازی امریه را با سربازی در پادگان را مقایسه نمود. با مطالعه مقاله میزان حقوق و مزایای سربازان حین خدمت سربازی درباره حقوق سربازی بیشتر بدانید.

امریه و کسری خدمت

در مورد معایب امریه نیز مواردی وجود دارند. به دلیل اینکه دوره امریه سربازی 24 ماه بوده که 3 ماه از حالت عادی سربازی بیشتر است. از طرف دیگر اگر شخصی کسری خدمت بسیج و ایثارگری دارد و می‌تواند سربازی خود را به طور مثال به 6 ماه کاهش دهد، پذیرش امریه می‌تواند به ضرر شخص باشد. البته شرایط افراد متفاوت است و بهتر است متقاضی امریه از افراد آگاه و باتجریه مشورت بگیرد.

سوالی که ممکن است در ذهن سربازان امریه باشد این است که سرباز امریه مطلقاً نمی‌تواند کسری خدمت بگیرد؟ در پاسخ به این سوال اشاره به این نکته لازم است که سازمان‌های امریه‌گیر نسبت به کسری خدمت سربازان امریه دو رویکرد دارند. در رویکرد اول با گرفتن تعهد از شخص مانع گرفتن کسری خدمت او می‌شوند. اغلب سازمان‌ها رویکرد اول را دارند. رویکرد دوم این است سربازان امریه مجاز به استفاده از کسری خدمت هستند. این دو رویکرد در ادامه توضیح داده می‌شوند:

در رویکرد اول ممکن است سرباز امریه کسری خدمت داشته باشد ولی تعهد داده که از کسری خدمت خود استفاده نکند. البته با وجود این تعهد، باز هم سرباز امریه بر اساس قوانین نیروهای مسلح می‌تواند از کسری خدمت استفاده کند. به دلیل این که سرباز امریه هم در دوره خدمت سربازی قرار دارد و همه سربازان بر اساس قوانین نیروهای مسلح واجد شرایط دریافت کسری خدمت هستند. در رویکرد دوم سربازان امریه تا حدودی می توانند از کسری خدمت بهره‌مند شوند.

اما سوال مهم این است اگر سرباز امریه در این شرایط کسری خدمت بگیرد چه اتفاقی برایش می­افتد؟ پاسخ این سوال این است که با توجه به تعهدی که سرباز امریه به سازمان داده باید خسارت هزینه­‌ای که برای او در نظر گرفته شده را بپردازد.

سایر مزایای امریه

صرف نظر از معایب امریه، دوره امریه میتواند زمانی بیشتری در طول روز به شخص بدهد. افرادی در این دوره در شیفت عصر کسب و کار خود را داشته و کسب درآمد می نمایند. برخی افراد به دلیل اینکه می­خواهند از وقت آزاد عصر و شب استفاده کنند، آن زمان را به فعالیت­های فوق ­برنامه و کسب مهارت­هایی مانند آموزش زبان و نرم­افزارهای تخصصی و غیره می­کنند. بنابراین می‌توان گفت دوره امریه می‌تواند برای فرد بسیار مفید باشد. برای مشورت­ کردن با متخصصین این زمینه به بخش مشاوره سایت مراجعه و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

شرایط گرفتن امریه

شرایط امریه چیست

متقاضی امریه چه شرایطی باید داشته باشد؟ بعضی شرایط گرفتن امریه با توجه به محلی که می­خواهید امریه را بگذرانید اندکی متفاوت است. مثلا برای پذیرش امریه در وزارت نفت حداقل معدل 16 باشد ولی ممکن است حداقل معدل در وزارت نیرو 17 باشد. شما می‌توانید با داشتن حداقل شرایط پذیرش امریه بگیرید ولی برخی شرایط می‌تواند شانس قبولی درخواست امریه را برای شما بیشتر کند. این شرایط عبارتند از:

 • متاهل بودن
 • تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی قرار داشتن
 • از خانواده شهدا ، جانبازان و یا آزادگان بودن
 • سابقه بسیج فعال داشتن
 • معافیت از رزم داشتن

لزومی ندارد شخص متقاضی همه شرایط بالا را داشته باشد و داشتن یکی از آن‌ها کافی است. بنابراین متقاضی امریه هرچه از شرایط بالا را داشته باشد در اولویت بالاتری برای پذیرش امریه قرار می گیرد.

شرایط اختصاصی امریه دانش بنیان

امریه شرکت های دانش بنیان

در امریه شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر شرایطی که بیان گردید، ملزومات دیگری برای پذیرش امریه وجود داشته باشد. این شرایط نیز به صورت زیر هستند:

 • فرد متقاضی باید 3 ماه اخیر سابقه بیمه در آن شرکت دانش‌بنیان داشته باشد.
 • نقش و سمت متقاضی در خدمات آن شرکت دانش‌بنیان باشد. به عنوان مثال در یک شرکت تولید نرم‌افزار، عنوان شغلی آبدارچی مشمول این طرح نمی‌شود.
 • فرد متقاضی حداقل امتیازات بنیاد نخبگان را داشته باشد.

برای مطالعه جزئیات بیشتر می‌توانید به مقاله امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه بفرمایید.

ارگان های امریه سربازی

رشته‌­های مختلف در سازمان‌ها و وزارتخانه‌های متفاوتی برای امریه جذب می‌شوند. با توجه به رشته­ تحصیلی و سایر شرایط خود به سایت سازمان‌ها و وزارتخانه‌های زیر مراجعه بفرمایید. در لیست زیر به برخی از ارگان‌­های امریه سربازی اشاره شده است:

 • سازمان میراث فرهنگی وگردشگری
 • سازمان ثبت اسناد و املاک
 • سازمان آتش­نشانی و خدمات ایمنی
 • سازمان گسترش ونوسازی صنایع
 • وزارت آموزش­ وپرورش
 • موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی
 • وزارت کار و امور اجتماعی کشور
 • وزارت صنایع و معادن
 • وزارت مسکن و شهرسازی
 • وزارت نفت
 • وزارت جهاد کشاورزی
 • سازمان حفاظت محیط زیست
 • سازمان بازرسی کشور
 • سازمان انرژی اتمی
 • سازمان هواپیمایی
 • سازمان مدیرت و برنامه ریزی
 • سازمان آموزش فنی و حرفه ای
 • مراکز بهزیستی کشور
 • جهاد دانشگاهی
 • و …

چگونه از زمان اطلاعیه امریه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف باخبر شویم؟

اخبار مربوط به امری­ه سازمان‌های مختلف در سایت آن‌ها قابل مشاهده است. مراجعه حضوری به واحد کارگزینی یا منابع انسانی سازمان مربوطه می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی برای جذب امریه در اختیار شما قرار دهد.

مراجعه به پارک علم ­وفناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در هر شهر می‌تواند شما را از اخبار امریه آنها با خبر سازد. برای دیدن لیست شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانید به سایت کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.