سربازی در زندان

خدمت سربازی همواره یکی از دغدغه‌های جوانان پسر بوده است. دلایل متعددی برای وجود این دغدغه نیز وجود داشته است. بسیاری از خدمات دولتی، استخدام در شرکت‌ها یا سازمان‌های دولتی و بسیاری از کارها در جامعه به مسئله خدمت مرتبط است. در واقع کسی که کارت پایان خدمت یا معافیت نداشته باشد در زندگی روزمره خود نیز دچار مشکل خواهد شد. این مسائل لزوم آگاهی از قوانین نظام وظیفه را برای مشمولان نشان می‌دهد. در کشور ما ارگان‌های سپاه، ارتش، وزارت دفاع و نیروی انتظامی جزو مهم‌ترین ارگان‌هایی هستند که سربازان در آن‌ها مشغول به خدمت سربازی خواهند شد.

یکی دیگر از ارگان‌هایی که سرباز وظیفه جذب می‌کنند سازمان زندان‌ها می‌باشد. به باور بسیاری از افراد، سخت‌ترین نوع خدمت نظام وظیفه، خدمت در زندان می‌باشد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد شرایط خدمت سربازی در زندان مطالبی را بیان کنیم.

سربازی در زندان
جلسه پرسش و پاسخ با پرسنل وظیفه زندان شیروان

دشواری‌های سربازی در زندان

به دلایل مشخص خدمت سربازی در زندان، جزو خطرناک‌ترین و سخت‌ترین نوع خدمت است. این مسئله که سربازان وظیفه با سن 18 یا 19 سال مجبورند با افرادی در طول روز مراوده داشته باشند که جامعه عملاً آن‌ها را طرد کرده و به دلایل مختلف آن‌ها را زندانی کرده است. همچنین انتقال این زندانی‌ها به دادگاه و برعکس نیز ممکن است سرباز وظیفه را با خطراتی مواجه کند.

البته از مشکلات روحی که برای سربازان در زندان معمولاً پیش می‌آید هم نمی‌شود به راحتی گذشت. همین که این سربازان دو سال از بهترین سال‌های عمر خود را با زندانی‌ها سپری کنند. در حالی که قبلاً در این زمینه هیچ آموزشی ندیده باشند خود می‌تواند سبب مشکلات روحی و روانی برای سربازان شود.

برخی شرایط خدمت سربازی در زندان عبارت‌اند از:

 • بیشتر اوقات رفتار زندانی‌ها با سربازان، رفتار مناسبی نیست.
 • معمولاً شرایط زندانیان و ارتباط نزدیک با آن‌ها و جرایمشان، باعث اثر منفی در روحیه‌ی سربازان می‌شود.
 • سربازان زندان بایستی مدام به صورت آماده‌باش باشند که این کار می‌تواند برای آن‌ها استرس­زا باشد.
 • مأمور بدرقه‌ی زندانیان بودن کار سختی است. چرا که سرباز بایستی زمانی که زندانیان را به بیمارستان، دادگاه و .. انتقال می‌دهد، مراقب باشد که زندانی فرار نکند. این کار برای یک جوان کم سن و سال کار بسیار سخت و استرس‌زایی است. چرا که با فرار زندانیان، این سربازان هستند که تنبیه شده یا آسیب می‌بینند.
 • بسیاری از زندانیان هستند که از احساسات و روحیه‌ی سربازان سوءاستفاده کرده و آن‌ها را به انجام اعمال غیرقانونی مثل تهیه‌ی مواد مخدر وادار می‌کنند که این کار می‌تواند باعث تباه شدن زندگی سرباز شود.
 • به دلیل سختی محافظت از زندانیان و نیاز به سرباز در همه زمان‌ها، مرخصی سربازان زندان بسیار کم تر از بقیه ارگان‌ها می‌باشد.
 • کیفیت غذای زندان نسبت به بقیه ارگان‌ها و پادگان‌ها پایین تر می‌باشد.

پس کسانی که می‌خواهند در زندان‌ها خدمت کنند باید هم از لحاظ جسمی قوی باشند تا مبادا زندانی از دست آنان فرار کند و دچار تنبیه شوند و هم از لحاظ روحی باید قوی باشند تا سختی خدمت در زندان بر روح و روان آن‌ها تأثیر منفی نگذارد.

سربازی در زندان

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در زندان به شرح زیر می‌باشد:

 • داشتن معرفی‌نامه از سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مربوطه
 • 8 قطعه عکس 4*3
 • تصویر صفحه اول شناسنامه (برای متأهلان و یا در صورت وجود مندرجاتی در صفحه توضیحات، از تمامی صفحات) 4 برگ
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی 4 برگ
 • تصویر کارت ملی 4 برگ پشت و رو
 • در صورت متأهل بودن، تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی همسر 4 برگ به همراه تصویر عقدنامه
 • اصل مدارک شرایط جذب به همراه 3 برگ تصویر از آن

مراحل پذیرش سرباز در زندان‌ها

برای خدمت در زندان ابتدا می‌بایست در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها ثبت‌نام کنید. سپس به سازمان زندان‌ها مراجعه کرده و مدارک خود را به آن‌ها تحویل می‌دهید. هم چنین به دلیل شرایط خاص زندان‌ها، شما باید کار برگ‌هایی را بررسی و تکمیل کرده و سازمان شما را به بخش گزینش معرفی می‌کند که آن جا نیز شرایط شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. پس از تکمیل این مراحل، دفترچه اعزام به خدمت را اخذ کرده و ارسال می‌کنید سپس برای صدور امریه به مبادی ذی‌ربط مراجعه می‌کنید تا شما را در یک زندان پذیرش نمایند و شما در آن جا مشغول به خدمت شوید.

امیدواریم این مطلب، کمی به آگاهی شما در زمینه خدمت در زندان اضافه کرده باشد.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.