سربازی حرفه ای چیست؟

جوانان پسر در ایران باید در پایان سن 18 سالگی وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نمایند. همچنین قوانین نظام وظیفه سربازی را برای همه‌ی جوانان اجبار کرده است و کسانی که خدمت سربازی نروند و وارد غیبت بشوند، از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم خواهند شد. از جمله عدم امکان استخدام در دستگاه‌های دولتی و خروج از کشور.

برخی از مشمولان خدمت سربازی معتقدند خدمت سربازی اجباری که مدت آن حدود 21ماه می‌باشد، به نوعی از دست رفتن وقت جوانان در بهترین سال های زندگی می‌باشد. البته برخی نیز معتقدند خدمت سربازی به نوعی تمرین زندگی در شرایط سخت است و از جوانان، مرد برای زندگی می‌سازد. در سال‌های اخیر برنامه‌های متنوعی برای جذابیت بخشیدن به خدمت سربازی ارائه شده است. یکی از این طرح‌ها خدمت سربازی اختیاری و طرح سرباز حرفه ای می‌باشد. طرحی که در بسیاری از کشورها اجرا شده است.

در ادامه این مطلب درباره انواع مختلف سربازی در کشورهای مختلف و مقایسه آن با وضعیت کنونی که در ایران اجرا می‌شود صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

افزایش زمان خدمت سربازی

سربازی حرفه ای چگونه است؟

اخیراً طرحی در مجلس آماده شده بود مبنی بر انجام خدمت سربازی به صورت اختیاری و همچنین طولانی شدن مدت سربازی تا 5 سال، مطابق مفاد این طرح که با استفاده از تجربیات سپاه پاسداران در محافظت از مناطق مرزی به کمک نیروی بومی، طراحی و پیشنهاد شده است، سربازی به صورت داوطلبانه و حرفه‌ای انجام می‌شود. همچنین کسانی که می‌خواهند به خدمت سربازی نروند و در دستگاه‌های دولتی استخدام شوند باید سه برابر مبلغی که توسط ستاد کل نیرو های مسلح برای یک سرباز پرداخت می‌شده است را بپردازند. مثلاً اگر سربازی ماهانه 180 هزار تومان دریافت کند، شخصی که می خواهد طبق این طرح سربازی نرود باید به ازای هر ماه 540 هزار تومان بپردازد.

البته این طرح از منظر خیلی از اعضای ستاد کل نیروهای مسلح طرحی است که از خیلی جهات، نیازها و مسائل  دفاعی کشور را در نظر نگرفته است و ممکن است با اجرای این طرح با توجه به شرایط حساس ایران در منطقه موجب کاهش نیروی انسانی در حفاظت از امنیت کشور شود.

مزایا و معایب سرباز حرفه ای

هم اکنون که شما این مقاله را می‌خوانید، طرح سرباز حرفه ای در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود.  هم اکنون در بیش از 109 کشور جهان این طرح در حال انجام است و بسیاری از کشورهای دیگر نیز قصد دارند طی یک زمان‎بندی این طرح را اجرا کنند. در این طرح کسانی که دارای صلاحیت جسمی و روحی مناسب باشند مدتی را به خدمت در ارتش می‌گذرانند و بقیه افراد از رفتن به خدمت معاف می‌شوند. البته شرایط جنگ و صلح با هم متفاوت بوده و ممکن است قوانین تغییر کنند. این طرح دارای نکات مثبتی از جمله افزایش کارآمدی نیروهای مسلح به دلیل تخصصی شدن خدمت، انگیزه بالای سربازان به دلیل اختیاری بودن خدمت سربازی، استفاده از فناوری‌های نوین، کاهش ریسک امنیتی-دفاعی، کاهش هزینه‌های اقتصادی دولت و کاهش تخلفاتی همچون فرار از خدمت و غیبت و … می‌شود.

طرح‌های پیشنهادی در ایران

ستاد کل نیروهای مسلح در عین حال که بر اجرای طرح سربازی به صورت کنونی و اجباری بودن آن برای همه جوانان به خاطر دلایلی که قبلاً ذکر شد، تاکید و اصرار می‌کند، از طرح‌های پیشنهادی برای بهینه‌سازی وقت سربازان حین انجام خدمت سربازی استقبال می‌کند. همچنین با توجه به نیاز ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف دولتی به نیروی انسانی متخصص نیز بسیاری از افراد می‌توانند در قالب سرباز امریه در این سازمان‌ها خدمت سربازی خود را بگذرانند. همچنین امکان کسر شدن از خدمت سربازی با استفاده از انجام پروژه‌های تحقیقاتی نیز وجود دارد. یکی دیگر از اقداماتی که رئیس کل ستاد نیروهای مسلح آقای باقری بر آن تأکید داشتند، لزوم مهارت‌آموزی در سربازی بوده است که در این راستا نیز اقداماتی در دست انجام است. برای مطالعه مقاله مربوط به سرباز ماهر به وبلاگ اپا مراجعه کنید.

الگوی سرباز بسیجی

 

الگوی سرباز بسیجی

یکی از طرح‌هایی که پیشنهاد شده و با روحیات مردم در کشور ما هماهنگ می‌باشد، طرح سرباز بسیجی و داوطلب می‌باشد. این نوع سربازی به دلیل داشتن انگیزه بالای افراد متقاضی آن می‌تواند اثربخش‌ترین و کارآمدترین مدل سربازی باشد. زیرا شخصی که دارای انگیزه می‌باشد وظیفه خود را به نحو احسن انجام می‌دهد. در حالی که فعالیتی که از سر اجبار باشد نمی‌تواند بازده خوبی به همراه داشته باشد.

سرباز پژوهشی

بدیهی است که استفاده از تخصص و استعداد هر فرد، منجر به نهایت بازده و بهره‌وری می‌شود. در شرایط حال حاضر از توانایی‌های تخصصی سربازان خیلی کمتر از آنچه باید باشد استفاده می‌شود. در این الگوی پیشنهادی ملاک خدمت سربازی، خدمت در حوزه تخصص‌ها و توانمندی‌های شخص مشمول می‌باشد و سربازان پس از سپری کردن دوره آموزشی نظامی، در محیط‌های تخصصی و علمی متناسب با رشته تخصصی و استعداد فردی به‌کارگیری می‌شوند که این امر باعث افزایش انگیزه در سربازان می‌شود.

سرباز حرفه آموز

سرباز حرفه آموز

طبق این طرح که در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است سربازان مثل قبل بیشتر وقت خود را مشغول به مسائل رزمی و یا نگهبانی خواهند بود و در کنار آن حرفه‌هایی را نیز یاد خواهند گرفت.  هدف از اجرای این طرح علاوه بر ایجاد انگیزه برای انجام خدمت سربازی، این است که فرد پس از انجام خدمت بتواند با مهارت و حرفه‌ای که در طول خدمت یاد می‌گیرد در جامعه مشغول به کار شود و کسب درآمد نماید. البته این طرح در حال طی کردن مراحل تخصصی می‌باشد.

سربازی حرفه ای در حال حاضر نیاز است؟

همان‌گونه که قبلاً نیز اشاره شد، طرح سرباز حرفه ای به دلایلی می‌تواند مفید واقع شود. با توجه به این که در حال حاضر آمار جوانان تحصیل کرده در کشور رو به افزایش می‌باشد و اکثر جوانان دارای مدارک دیپلم به بالا هستند و مسئولیت‌های واگذار شده به آنان در طول خدمت متناسب با سطح تحصیلات آن‌ها نیست، جوانان دچار این احساس می‌شوند که عمر آن‌ها در طول مدت سربازی تلف می‌شود و این دوران ثمره چندانی برای آن‌ها نخواهد داشت و به عنوان سدی در برابر پیشرفت خود به آن نگاه می‌کنند که این مسئله معضل جدی برای این قشر از جامعه می‌باشد.

همچنین هزینه‌های دولت برای سربازی اجباری برای همه به مراتب بیشتر از هزینه دولت برای سربازان حرفه‌ای می‌باشد. می‌توان مدتی که برای آموزش نظامی درنظر گرفته شده یعنی آموزشی را برای همه اجباری کرده و بقیه مدت خدمت را به صورت اختیاری در نظر گرفت که در صورت اجرای این طرح هم نیاز آموزش جامعه برای دفاع از کشور رفع می‌شود و هم هزینه‌های نظامی برای نیروهای مسلح کاهش می‌یابد.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.