ساعت کاری سربازان در حین خدمت

هیچ‌گاه یادم نمی‌رود، زمانی که در دوره لیسانس در شهر سمنان دانشجو بودم و برای تعطیلات بین دو ترم از سمنان راهی تهران شدم تا با اتوبوس به محل زندگی خود یعنی شیراز بروم، بعد از سوار شدن متوجه شدم بغل دستی من یک سرباز با چهره بسیار خسته است که انگار از شب تا صبح نخوابیده بود. گپ و گفت را با او شروع کردم و چون هنوز به خدمت سربازی نرفته بودم و البته در حال حاضر هم این توفیق هنوز نصیب من نشده! در مورد فعالیت‌های روزانه آن‌ها در پادگان سؤال می‌پرسیدم. مثلاً این که آن جا معمولاً به چه کاری مشغول هستند. آن بنده خدا نیز با وجود خستگی به همه سؤالات جواب کامل می‌داد. حال می‌خواهم از زبان او برای شما در این مورد چند کلامی را بیان کنم.

می‌گفت که اگر بخواهید عازم خدمت سربازی شوید باید به پلیس+10 مراجعه کرده و دفترچه پست کنید و منتظر بمانید تا زمان خدمت و منطقه‌ای که باید در آن مدت آموزشی را طی کنید را به شما اعلام کنند. به طور کلی مدت سربازی به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول آموزشی است که حدود دو ماه یا به طور دقیق هشت هفته طول می‌کشد. زمانی که به شما اعلام شد که باید در این روز، به آموزش اعزام شوید، این روز آغازی برای دوره آموزشی خواهد بود.

 

سین در سربازی

ساعت یگان نظامی(سین)

از برنامه روزانه که در طول سربازی که اصطلاحا به آن«سین» می‌گویند هم برایم تعریف می‌کرد. این که صبح، ساعت 4  شما باید بیدار باشید. حدود نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه زودتر از نماز صبح، اگر به سرعت از خواب بیدار نشوید، مجبورید با صدای بلند ارشد گروهان بلند شوید. بلافاصله پس از بیدار شدن باید رختخواب خود را مرتب کرده و مواظب باشید که اتاقتان تمیز باشد وگرنه جریمه می‌شوید.

از ساعت 6 تا 8 صبح نیز مختص ورزش، کلاس قرآن و .. می‌باشد. از ساعت 8 تا 12، در 2 مرحله کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود. سربازان در طول مدت آموزش حداقل 4 مرحله به میدان تیر می‌روند. سربازان با رفتن به میدان تیر، فنون استفاده از سلاح را فرا می‌گیرند و همچنین بین 3 تا 7 روز هم برای آشنا شدن با زندگی در شرایط سخت در بیابان چادر خواهند زد.

در مورد فعالیت‌های روزانه پس از اتمام دوره آموزشی هم از او پرسیدم. می‌گفت: نوع فعالیت شما در پادگان، بستگی به وظیفه شما و فاصله محل خدمت از محل زندگی شما دارد. مثلاً اگر سرباز اداری باشید در وقت اداری کارهای محول شده را انجام می‌دهید و بعد از آن بنا به این که به شما مرخصی روزانه (روزبرگ) بدهند یا خیر، حق دارید از پادگان خارج شوید. در غیر این صورت باید داخل پادگان بمانید و حق خروج از محوطه پادگان را ندارید.

مرخصی سربازی

در دوره آموزشی مرخصی‌ها با اجازه فرمانده صادر می‌شود و به صورت گروهی به سربازان اعطا می‌شود که معمولاً برای آخر هفته‌ها می‌باشد. البته این طور نیست که همیشه شما انتظار مرخصی داشته باشید! گاهی اوقات، فرماندهان برای تنبیه سربازها، مرخصی آن‌ها را به صورت گروهی یا فردی لغو می‌کنند. همچنین معمولاً در اواسط دوره آموزشی، به سربازان مرخصی میان دوره‌ای چند روزه اختصاص داده می‌شود.

در دوره بعد از آموزشی نیز، طبق آخرین تغییرات ماده 38 شرایط به صورت زیر خواهد بود:

ماده 38: مدت مرخصی استحقاقی سالیانه کارکنان وظیفه 12روز می‌باشد.

تبصره 1: به مدت مرخصی سالیانه کارکنان وظیفه‌ای که در فاصله بیش از 100 کیلومتری محل سکونت خود تا یگان خدمتی به کارگیری شوند به ازای هر صد کیلومتر دو روز اضافه می‌شود.

تبصره 2: به مدت مرخصی استحقاقی سالیانه کارکنان وظیفه‌ای که در مناطق بد آب و هوا به کارگیری می‌شوند درجه 1و2، شش روز درجه 3، هشت روز و درجه 4 ده روز اضافه می‌گردد.

تبصره 3: مبنای محاسبه فاصله محل به کارگیری و محل سکونت، آدرس اعلام شده در برگ اعزام مشمولین می‌باشد.

تبصره 4: به مرخصی استحقاقی کارکنان وظیفه متأهل 10 روز اضافه می‌گردد.

تبصره 5: ایام تعطیلات رسمی واقع در بین مرخصی استحقاقی کارکنان وظیفه جزو مرخصی استحقاقی آن‌ها محاسبه نمی‌شود.

تبصره 6: مدت مرخصی پایان دوره آموزش کارکنان وظیفه جزو مرخصی استحقاقی محسوب می‌گردد.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.