نکاتی در مورد خدمت کسانی که سابقه خدمت دارند

سرباز در لغت به معنای باختن سر و تا پای جان در رزم ایستادن است و در اصطلاح امروزی معمولاً خدمت دائمی یا موقت در نیروهای مسلح کشورها، سربازی نامیده می‌شود. در کشور ما به محض این که مردان به سن 18 سالگی می‌رسند باید خود را به مراکز پلیس +10 معرفی کرده و اقدامات لازم جهت اعزام به خدمت را انجام دهند. البته خیلی از مشمولین خدمت سربازی قصد ادامه تحصیل دارند و پس از اتمام دوران تحصیل خود راهی خدمت می‌شوند.

با یکی دیگر از مباحث مربوط به خدمت سربازی در خدمت شما هستیم. شاید شما هم شنیده باشید که فردی بعد از اعزام به خدمت، از خدمت فرار کرده یا اصطلاحاً سرباز فراری شده است. یا هستند کسانی که شرایط معاف شدن از خدمت را نداشته‌اند و خدمت نیز نمی‌روند و وارد غیبت می‌شوند.

  • آیا این فرد می‌توانند مشمول دریافت معافیت سربازی شوند؟
  • چه کسانی می‌توانند حین خدمت سربازی در کنکور دانشگاه‌ها قبول شوند؟
  • ادامه خدمت سربازی پس از تحصیل چگونه خواهد بود؟
  • سابقه خدمت سربازی بعد تحصیل باقی خواهد ماند؟

در کشور ما بسیاری از خدمات نیازمند کارت پایان خدمت یا معافیت می‌باشد و کسانی که سربازی نمی‌روند از بسیاری از خدمات دولتی محروم می‌شوند. به بیان ساده‌تر به راحتی نمی‌تواند در جامعه زندگی کند و باید وضعیت خدمت خود را مشخص نماید.

سربازان فراری

سربازان فراری هم مشمول معافیت می شوند؟

طبق قانون، مجازات فرار از خدمت سربازی، متناسب با علت فرار شخص می‌باشد. این مسئله در دادگاه نظامی توسط قاضی بررسی می‌شود و اگر سرباز فراری دلیل موجه برای فرار خود داشته باشد معمولاً مورد عفو قرار می‌گیرد. در غیر اینصورت این اقدام منجر به حبس یا اضافه خدمت برای او می‌شود. با توجه به ماده 60 قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتاً مدت سه ماه اضافه خدمت برای او لحاظ می‌شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از 60 روز داشته باشد، بین 2 الی 6 ماه زندان برایش در نظر گرفته می‌شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می‌شود. اما آیا سرباز فراری هم مشمول معافیت می‌شود؟

با توجه به قوانین سربازی، انجام خدمت نیازمند سلامت جسمی و روحی است به همین دلیل حتی کسانی که از خدمت غیبت داشته‌اند یا مدتی به سربازی رفته و در حین خدمت فرار کرده باشند، در صورت نقص عضو یا داشتن بیماری می‌توانند درخواست معافیت پزشکی دهند. البته گرفتن معافیت سربازی برای سرباز فراری تحت شرایط خاصی صورت می‌گیرد و با سختگیری بیشتری نسبت به بقیه درخواست‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اگر سوالی در مورد غیبت سربازی و اضافه خدمت دارید حتما مقاله اضافه خدمت دفترچه‌ای چیست و چگونه قابل بخشش است؟ را مطالعه کنید.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی

ادامه تحصیل حین خدمت سربازی

آیا ممکن است در حین خدمت سربازی ادامه تحصیل داد؟ شرایط ادامه تحصیل حین خدمت چگونه است؟

با توجه به قوانین نظام وظیفه کسانی که به خدمت سربازی  اعزام می‌شوند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر از مقطع فارغ‌التحصیلی خود پیش از اعزام، اقدام کرده و ادامه تحصیل دهند. این افراد که از طریق کنکور سراسری در مقطع لیسانس،کارشناسی ارشد و یا دکتری در دانشگاه پذیرفته شده باشند می‌توانند از خدمت ترخیص گرفته و وارد دانشگاه شوند. قابل ذکر است که ادامه خدمت این افراد به بعد از گذراندن تحصیل در دانشگاه موکول خواهد شد و باید در همان یگانی که قبل از تحصیل خدمت می‌کرده‌اند، ادامه خدمت دهند. البته نکته فوق‌العاده مهمی که برای ترخیص از خدمت این افراد باید مورد توجه قرار گیرد این است که نباید غیبت اولیه داشته باشند. همچنین ترخیص از خدمت برای گذراندن مقطع کاردانی مجاز نمی‌باشد.

اخیراً شرایطی فراهم شده است که سربازان حین خدمت خود نیز می‌توانند به تحصیل ادامه دهند. با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد توجه به امور سربازان و اوقات فراغت آنان و با توجه به تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه جامع علمی کاربردی و ستاد کل نیروهای مسلح، با همکاری موسسه آموزش عالی علمی کاربردی ناجا،دفترچه راهنمای پذیرش دوره‌های تک پودمان علمی کاربردی ویژه کارکنان وظیفه نیروهای مسلح به منظور مهارت افزایی و خوشایندسازی و استفاده مناسب از اوقات فراغت کارکنان وظیفه تهیه گردید. امکان ثبت نام داوطلبان آموزش های مذکور از تاریخ 26/11/1398 الی 12/12/1398 از طریق سامانه ساتب فراهم شده است.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.