نحوه اخذ جانبازی برای ایثارگران فاقد مدارک پزشکی و وضعیت کنونی این طرح

31 شهریور 1359 برای مردم ایران روز مهم و فراموش نشدنی بود. آن زمان که صدام حسین با تحریک استکبار جهانی و قدرت‌های مادی شرق و غرب، به ایران اسلامی که به تازگی انقلابی نوپا در آن رخ داده بود با گسیل امکانات سنگین به مرزهای غربی کشور، جنگی هشت ساله را بر انقلاب اسلامی تحمیل کرد.

در این هنگام جوانان انقلاب اسلامی گوش به فرمان امام خمینی(ره) برای حفظ نظام اسلامی و دفاع از آرمان‌های انقلاب به مقابله با زیاده‌خواهی‌های صدام روانه جبهه‌ها شدند و در این راه ده‌ها هزار نفر شهید و جانباز تقدیم نظام اسلامی شدند. عزیزانی که با فدا کردن جان و بدن خود، نقشی حیاتی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ایفا کردند.

پس از پایان یافتن جنگ، بنیاد شهید و امور ایثارگران برای رسیدگی به امور خانواده شهدا و ایثارگران و جانبازان اقدام به شناسایی این عزیزان کرده است. و حمایت‌هایی را از خانواده این عزیزان به عمل آورده است. در سال‌های اخیر به منظور رسیدگی به وضعیت افرادی که در دوران دفاع مقدس دچار جراحت شده‌اند اما فاقد مدرک جانبازی هستند راه کاری تعریف شده است. در این فرایند، مجروحیت آن‌ها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام کننده در نیروهای مسلح (سپاه، ارتش، نیروی انتظامی) احراز و پرونده آن‌ها به بنیاد شهید ارسال می‌شود. در آنجا نیز به منظور تعیین درصد به کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران ارجاع داده می‌شود. جزئیات مراحلی که در نیروهای مسلح تا بنیاد شهید می‌بایست طی شود در ادامه اشاره خواهد شد.

جانبازی رزمندگان فاقد مدارک بالینی

نحوه تعیین جانبازی رزمندگان فاقد مدارک بالینی

بسیاری از جانبازان دوران دفاع مقدس، به دلیل نداشتن مدرکی دال بر مجروحیت در آن زمان، ممکن است تاکنون برای بهره‌مندی از امتیازات بنیاد شهید مراجعه نکرده باشند. به این دسته عزیزان گفته می‌شود که طبق بند الف ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه، وضعیت جانبازی مشمولین ماده (۶۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت باید تعیین تکلیف شود و با توجه به تبصره این بند بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که صورت‌ سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آن‌ها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز می‌گردد را به‌عنوان جانباز  و حداقل 5 درصد تلقی کند.

همچنین به منظور اجرای دقیق این حکم قانونی طی جلسات کارشناسی با معاونت‌های تخصصی بنیاد شهید در بخش کلیات و بخش‌های تخصصی پزشکی توافقات مقتضی حاصل‌ شده و در قالب دستورالعمل اجرایی تبصره موصوف به امضا مسئولین حوزه‌های تخصصی در بنیاد شهید و ستاد کل نیروهای مسلح رسیده است.

رزمندگان برای بهره‌مندی از امتیازات دستورالعمل فوق باید طبق رویه‌ای که در ماده 5 دستورالعمل پیش‌بینی شده است، فرم‌های مربوطه را تکمیل به همراه مدارک و مستندات خواسته‌شده به نیروهای مسلح تحویل دهند تا مراحل آمده در دستورالعمل، گام به گام انجام شده و پس از طی مراحل و تأییدیه نهایی نسبت به معرفی و ارسال پرونده مجروحیت (جانبازی) به بنیاد اقدام شود.

جانبازان فاقد مدارک بالینی

فرزند خوانده قانونی جانبازان و افرادی كه با بانوان جانباز 25 درصد و بالاتر ازدواج كنند معاف از سربازی می‌شوند برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مراحل تعیین جانبازان فاقد مدارک بالینی

به منظور اجرای این فرآیند، اقداماتی گام به گام تعیین شده که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد:

قدم اول: تکمیل فرم‌های شش‌گانه توسط متقاضی

قدم دوم: مهیاکردن مدارک معتبر به اطلاعات خود اظهاری رزمنده و ارائه آن به همراه مدارک پرسنلی و شخصی و دیگر مدارک مرتبط مثل مدارک درمانی و یگانی رزمنده

قدم سوم: بررسی و تطبیق اظهارات رزمنده با تکیه بر مستندات ارائه‌شده و بهره‌گیری از تأییدیه‌های رسمی مراجع مربوط در نیروهای مسلح

قدم چهارم: در صورت تأیید اظهارات رزمنده در مورد میزان حضور در جبهه و حضور در عملیات ها و چگونگی مجروحیت و مصدومیت توسط مراجع مربوط در نیروهای مسلح، صورت سانحه مجروحیت تنظیم و به همراه تمام مدارک و مستندات در قالب پرونده جمع‌آوری شده و به کمیسیون عالی پزشکی نیروهای مسلح فرستاده شود.

قدم پنجم: کمیسیون های عالی پزشکی نیروهای مسلح با توجه به مدارک موجود در پرونده در صورت تکمیل مدارک با استناد به دستورالعمل اجرایی مذکور، خصوصاً جداول سه گانه تخصصی مربوط به صدمات شیمیایی، افت شنوایی و اعصاب و روان  نسبت به اظهار نظر تخصصی مبنی بر تأیید مجروحیت یا عدم تأیید مجروحیت با نوشتن رأی برابر روش جاری به امور ایثارگران نیروهای مسلح اعلام می‌شود.

قدم ششم: در صورت تأیید مجروحیت و مصدومیت رزمنده نسبت به تشکیل کمیسیون به منظور احراز جانبازی اقدام می‌شود.

قدم هفتم: پس از تأیید و احراز جانبازی در کمیسیون های تشخیص و احراز پرونده رزمنده با نامه‌نگاری رسمی از سوی نیروهای مسلح به معاونت نیروی انسانی ستادهای آجا، سپاه، ناجا و وزارت دفاع ارسال شده و در صورت تأیید مدرک و مستندات پرونده، مفاد مندرج در پرونده به بنیاد شهید ارسال می‌شود.

قدم هشتم: اداره کل پذیرش و امور اداری بنیاد پس از ثبت مشخصات رزمنده در سامانه بنیاد، پرونده را جهت تعیین درصد جانبازی به کمیسیون پزشکی بنیاد ارسال می‌کند.

قدم نهم: کمیسیون پزشکی بنیاد درصد تعیین شده را در فرم مربوط ثبت کرده و رأی صادر شده را به طور رسمی به اداره کل پذیرش و امور اداری بنیاد و نیروهای مسلح ابلاغ می‌کند.

اگر سوالی در مورد معافیت جانبازان دارید حتما مقاله پرسش‌هایی پیرامون معافیت ایثارگران را مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.