ترتیب درجه های نظامی درسربازی بر اساس مدرک تحصیلی

خدمت وظیفه عمومی، که اصطلاحاً خدمت سربازی یا سربازی اجباری گفته می‌شود، در برخی کشورها به صورت داوطلبانه و اختیاری انجام می‌شود. این کشورها از سرباز اجباری استفاده نمی‌کنند و به جای آن از نیروهای سرباز حرفه‌ای بهره می‌برند. با این حال برخی از این کشورها امکان استفاده از نیروهای وظیفه را به طور کلی نفی نکرده و آن را موکول به شرایط جنگی یا بحرانی می‌کنند.
در کشور ما، جوانان با پایان سن 18 سالگی و ورود به 19 سالگی باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند. عده‌ای از جوانان پس از گذراندن دیپلم خود را برای خدمت سربازی آماده می‌کنند. به عقیده بسیاری از جوانان،  این دوره هر چه زودتر سپری شود راه شخص برای استفاده از امکانات و خدمات دولتی همچنین استخدام در دستگاه‌های دولتی بیشتر فراهم می‌شود. از طرفی عده‌ای نیز معتقدند نباید بین تحصیلاتشان فاصله بیافتد. این دسته از افراد برای گرفتن معافیت تحصیلی و ورود به دانشگاه تلاش می‌کنند و پس از آن باید خدمت سربازی خود را انجام دهند. عده‌ای نیز به دلایل خاصی از جمله نقص عضو و … معاف می‌شوند.

در این میان یکی از سوالات بسیاری از مشمولان قبل از اعزام به خدمت، درجه‌ی آنها در دوران خدمت است. درجه‌ای که به هر سرباز تعلق می‌گیرد به شرایط فردی او اعم از تحصیلات، مهارت‌ها و… بستگی دارد. در ادامه به توضیح این شرایط می‌پردازیم.

معیار درجه مشمولین در سربازی

معیار درجه مشمولین در سربازی

مشمولان سربازی باید در یکی از ارگان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی مشغول به خدمت شوند. درجات نظامی در این ارگان ها با وجود این که شاید نام‌های متفاوتی داشته باشد اما نظیر به نظیر با یکدیگر مساوی هستند. برای مثال گروهبان یکم در ارتش، رزمدار یکم در سپاه نام می‌گیرد و به همین ترتیب بقیه درجات. طبق مقررات فعلی، درجه های سربازی متناسب با مدرک تحصیلی مطابق زیر می‌باشد:

  • مدرک دکترای تخصصی: درجه ستوان دوم
  • مدرک کارشناسی ارشد(فوق لیسانس): درجه ستوان سوم
  • مدرک کارشناسی(لیسانس): درجه گروهبان یکم(در برخی سازمان ها استوار یکم یا استوار دوم)
  • مدرک کاردانی(فوق دیپلم): درجه گروهبان دوم و سوم(در برخی سازمان ها سرجوخه)
  • مدرک دوره متوسطه(دیپلم): درجه سرجوخه(در برخی سازمان ها سرباز یکم)
  • مدرک سیکل یا زیر دیپلم: درجه سرباز دوم، سوم یا صفر

درجات فوق برای کلیه ارگان‌های ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی یکی است. همچنین نام درجات در ارگان‌های مختلف، متفاوت است. حقوق سربازان نیز بر اساس درجه آن‌ها در خدمت تعیین می‌شود. به طوری که در سال 1398 حقوق یک سرباز صفر در مناطق عادی 225هزار تومان و حقوق ستوان‌یکم پزشک، 337 هزار تومان می‌باشد.

در سربازی اصطلاحاتی رایج است که بهتر است قبل از سربازی آنها را بدانید برای دانستن این  اطلاحات اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.