ترتیب درجه سربازان در خدمت

براساس قوانین تصویب شده توسط مجلس شورای اسلامی، تمام آقایان با رسیدن به سن 18سالگی مشمول خدمت سربازی هستند و باید مدارک خود را جهت اعزام به خدمت آماده کند و اقدامات لازم جهت انجام خدمت سربازی را انجام دهد. خیلی از افراد با این توفیق اجباری با اکراه برخورد می کنند و مایل به انجام خدمت نیستند البته باید اشاره کرد که خدمت سربازی در شکل گیری شخصیت و آماده سازی جسمی و روحی افراد برای مواجهه به شرایط سخت در زندگی نقش به سزایی دارد و یک دوره سازنده برای پسران می باشد. خلاصه این که انسان در این مدت درس صبر و بردباری و اطاعت از ما فوق خود را فرا می‌گیرد. همچنین از نظر برخی سربازی یعنی تمرین در صف ماندن!!

ممکن است عده ای به دلایل مختلف و مشکلات خاص از انجام خدمت سربازی معاف شده و یا بخشی از خدمت آن ها کسر شود. قوانین مربوط به معافیت ها همچنین کسر خدمت خود دارای مقرراتی است که همه ساله شاهد تغییر و تحول در آن ها هستیم.

در این بین برخی نیز با استفاده از معافیت تحصیلی به دنبال کسب علم در دانشگاه می روند و پس از اتمام دوره تحصیلی باید برای رفتن به سربازی خود را آماده کنند. سربازان در طول سربازی خود به رده های مختلفی تقسیم می شوند.

در این مقاله می خواهیم درمورد این مطلب صحبت کنیم که درجه سربازی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ داشتن درجه چه مزیتی دارد؟ سرباز صفر به چه کسی گفته می‌شود؟

ترتیب درجات در سربازی
ترتیب درجات نظامی در سربازی و مزایا آن

ترتیب درجه نظامی سرباز

هر سرباز خدمت وظیفه خود را باید در یکی از ارگان‌های ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع بگذراند که درجات نظامی هر یک از این ارگان ها با یکدیگر متفاوت است اما می توان گفت هر درجه با درجه دیگر ارگان یک رابطه نظیر به نظیر دارد و با هم یکسان است. درجات نظامی در خدمت طبق مدرک تحصیلی فرد تعیین می گردد. پس از پایان دوره آموزشی، طی مراسمی که به آن سردوشی گفته می شود. درجات را به فرد مشمول می دهند که این درجات با توجه به سازمانی که در آن شخص باید خدمت خود را بگذراند و مدرک تحصیلی به ایشان اعطا می شود.

طبق آخرین تقسیم بندی که در سال 97-98 صورت گرفته درجات مربوط به مدرک تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:

  • مدرک دوره متوسطه(دیپلم): درجه سرجوخه(در بعضی سازمان ها سرباز یکم)
  • مدرک کاردانی(فوق دیپلم): درجه گروهبان دوم و سوم(در برخی سازمان ها سرجوخه)
  • مدرک کارشناسی(لیسانس): درجه گروهبان یکم(در برخی سازمان ها استوار یکم یا استوار دوم)
  • مدرک کارشناسی ارشد(فوق لیسانس):درجه ستوان سوم
  • مدرک دکتری تخصصی: درجه ستوان دوم

سرباز صفر چیست؟

سرباز صفر سخت تر است یا…

علاوه بر مسئله علاقه مندی مردم به تحصیل علم، یکی از دلایلی که خانواده ها راغب می شوند که در سن 18سالگی فرزند خود را به سربازی نفرستند، همین درجات نظامی در دوره سربازی است. کسانی که با مدرک دیپلم وارد سربازی می شوند دقیقا همان جایگاه کسانی را که بی سواد هستند در میزان درجه خواهند داشت و شرایط سرباز با این شرایط که اصطلاحا به آن ها سرباز صفر گفته می شود به مراتب سخت تر از بقیه سربازان با درجه بالاتر می باشد و هر  چه درجه شما بالاتر باشد از لحاظ نقطه ی جغرافیایی و همچنین از لحاظ شرایط حضور در خدمت، این دوران برای شما آسان تر خواهد بود. البته خیلی ها نیز معتقدند که هر چه درجه فرد در سربازی بالاتر باشد توقع بیشتری از او دارند و باید از بقیه سربازها بهتر باشند یعنی همیشه جلوتر از همه رژه بروند و… پس مسئولیت آن ها بیشتر است و کار آن ها نیز سخت تر خواهد بود. حقوق سربازان نیز با توجه به درجه آن ها نیز متفاوت است و به طبع به درجات بالاتر حقوق بیشتری اعطا می شود.

اگر هنوز سوالی در مورد درجه سربازی دارید، مقاله ترتیب درجه های نظامی درسربازی بر اساس مدرک تحصیلی می تواند سوالات شما را بر طرف کند.

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.