امتیازات حافظین قرآن در سربازی

با یکی دیگر از مباحث مرتبط با حوزه نظام وظیفه و خدمت سربازی در خدمت شما هستیم. در دین اسلام توصیه‌های زیادی برای تلاوت قرآن، حفظ و فهم آیات آن شده است. به گونه‌ای که پیامبر اسلام در آخرین روزهای زندگی با برکت خود، از قرآن و اهل‌بیت به عنوان دو رکن اساسی اسلام یاد کرده‌اند که باید مسلمانان به آن متمسک شده تا هدایت نصیب آن‌ها شود. کشور ما در دهه‌های قبل، در بین مسلمانان به مأنوس بودن با قرآن شناخته نمی‌شد. اما در سال‌های اخیر در همه‌ی زمینه‌های قرآنی(حفظ، ترتیل و …) شرکت‌کنندگان ایرانی در مسابقات قرآن جزو نفرات برتر بوده‌اند.

در این سال‌ها برای توجه بیشتر جوانان به حفظ و انس با قرآن و با توجه به سفارش‌های مقام معظم رهبری در مورد توجه ویژه به قرآن در بین جوانان، سازمان نظام وظیفه نیز طرح‌های تشویقی برای این دسته از افراد در نظر گرفته است که در ادامه مطلب در مورد این امتیازات صحبت خواهیم کرد.

امتیازات حافظین قرآن در سربازی

امتیازات ویژه حافظان قرآن در سربازی

رفع دور بودن از خانواده، از جمله تشویقی یا پاداش‌هایی است که در خدمت سربازی برای حافظان کلام وحی در نظر گرفته شده است. کم شدن دوران خدمت نیز از دیگر مسائلی است که مورد توجه نظام وظیفه قرار دارد. بنابراین هر مشمول می‌تواند با حفظ قرآن کریم و بهره‌مندی از این کتاب بی‌بدیل آسمانی از کسری خدمت نظام وظیفه هم بهره‌مند شود.

طبق قوانین نظام وظیفه، مشمولانی که در زمینه حفظ قرآن فعالیت داشته‌اند در صورت ارائه مدارک خود می‌توانند حداکثر تا دو ماه بیشتر از سایرین مرخصی دریافت کنند. یعنی تا دو ماه کم تر از دیگران در فضای پادگان روزگار می‌گذرانند. این نوع مرخصی مخصوص حافظان قرآن می‌باشد و مرخصی تشویقی است. همچنین این افراد در صورت بسیجی فعال بودن هم می‌توانند از کسری آن که به ازای هر سال فعالیت، یک ماه معافیت برای فرد صادر می‌شود نیز استفاده کنند.

همان‌گونه که اشاره شد یکی از دشواری‌های خدمت سربازی، دوری از خانواده و محل زندگی فرد مشمول می‌باشد. در همین راستا یکی دیگر از طرح‌های تشویقی برای حافظان قرآن، انتخاب محل خدمت خود می‌باشد. بر اساس این طرح فرد حافظ می‌تواند با ارائه مدارک مربوطه محل خدمت خود را هر جا که بخواهد انتخاب کند. در این صورت، فرد می‌تواند با خیال راحت تر در نزدیکی محل زندگی خود دوران خدمت سربازی را سپری کرده و این دوران را با آسودگی بیشتری به پایان برساند.

ذکر این نکته ضروری است که همان‌گونه که بسیاری از معافیت‌ها و کسر خدمت‌ها صرفاً برای کسانی بوده است که دچار غیبت نشده باشند، در این مورد نیز در صورتی فرد مشمول از این امتیازات بهره‌مند می‌شود که غیبت نداشته باشد.

 اضافه خدمت سربازی حافظان

شرایط بخشش اضافه خدمت سربازی حافظان

در سال‌های اخیر برای اینکه بین کسانی که به موقع خود را به نظام وظیفه معرفی می‌کنند با کسانی که دیرتر از دیگران و با وجود غیبت خوردن برای اعزام به خدمت حضور می‌یابند، تفاوت ایجاد شود کمتر اضافه خدمت‌های سربازی بخشیده می‌شود. از همین رو دستور عفو عمومی برای اضافه خدمت به ندرت صادر می‌شود. با وجود چنین سخت‌گیری‌هایی بخشودگی اضافه خدمت سنواتی در اختیار فرمانده یگان خدمتی است. البته فرمانده نیز تنها می‌تواند کسانی را ببخشد که موارد آن در قانون مشخص شده باشد.

یکی از گروه‌هایی که می‌توانند با داشتن شرایط زیر تمام اضافه خدمت یا بخشی از آن را کم کنند حافظان قرآن می‌باشند. بر اساس قانون این افراد مورد عفو اضافه خدمت قرار می‌گیرند:

  • اگر سرباز حداقل یک جزء از قرآن کریم را حفظ باشد می‌تواند مشمول قانون بخشش اضافه خدمت شود.
  • اگر سرباز حداقل یک پنجم اصول کافی، نهج‌البلاغه یا صحیفه سجادیه را حفظ باشد می‌تواند بخشی از اضافه خدمت یا تمام آن را بخشوده شود.
  • اگر حین سربازی، در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا…در سطح یگان یا استان یا نیرو مقام اول تا سوم توسط سرباز کسب شود نیز شامل این بخشش خواهد شد.

همچنین اگر حین سربازی در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح سازمان‌های نیروهای مسلح مقام اول تا دهم را کسب کند نیز شامل این قانون می‌شود.

پس توصیه ما به شما این است که اگر در آستانه خدمت سربازی هستید نسبت به حفظ قرآن اهتمام ورزید. البته این فقط برای خدمت سربازی نیست بلکه با مأنوس بودن با قرآن، انسان در زندگی موفق خواهد بود و با فهم آن کتاب مبین زمینه سعادت انسان فراهم می‌شود. البته امیدواریم طرح‌های تشویقی بیشتری در این زمینه در نظر گرفته شود تا میل و رغبت جوانان به حفظ و مأنوس بودن با قرآن فراهم گردد. ان‌شاءالله

پاسخی بگذارید

فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

کلیه حقوق این تارنما متعلق به شرکت توسعه کسب و کارهای نوپا می‌باشد.